Na koniec tego miesiąca (28-29 października) Kolektyw Kobietostan organizuje Festiwal Sztuki Osadzonych w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Nie zapominamy jednak o wrocławskiej publiczności. W tym miesiącu zapraszamy na autorskie warsztaty Martyny Dębowskiej pt. “Bunt w ciele. Bunt ciała”. To twórcze warsztaty rozwojowe dla kobiet, które odbędą się 15 października w Firleju. Naszym drugim wydarzeniem jest pokaz spektaklu “Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” w wykonaniu Agnieszki Bresler również w Firleju w dniu 21 października.
Oba wydarzenia odbywają się we współpracy ze Strefą Kultury Wrocław w ramach projektu “Teatr – przestrzeń spotkania” dofinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Szczegółowe informacje na temat każdego z wydarzeń zamieszczamy poniżej.
Bunt w ciele. Bunt ciała: twórcze warsztaty rozwojowe dla kobiet w ramach cyklu Kobietostan
Organizator: Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan i Strefa Kultury Wrocław
Data: 15.10.2023
Godzina: 11:00-14:00
Bilety: 150 zł (Kup/Rezerwuj)
Liczba miejsc: 12
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56
W jaki sposób się buntujemy?
W ramach cyklu Kobietostan w Firleju zapraszamy na twórcze warsztaty dla kobiet.
Czym jest bunt? Gdzie znajduje się w naszym ciele? Czy muszę krzyczeć, wykonywać konkretny gest, aby manifestować swój bunt na zewnątrz? Na te pytania można poszukać odpowiedzi m.in. wykorzystując narzędzia pracy z ciałem, a także elementy kreatywnego pisania.
– Postaramy się wyznaczyć nasze własne terytorium i ustalić granice. Będziemy szukać buntu w naszym ciele po to, by stworzyć teksty wyrażające chęć bycia sobą i dla siebie, bycia dość. Przeplatając ćwiczenia z dyskusją, spróbujemy rozpoznać nowe, możliwe formy buntu jako ruchu do siebie. Do wzięcia udziału w warsztacie nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności, liczy się Twoja otwartość i chęć spotkania ze sobą oraz z innymi – zachęcają twórcy.
Warsztat prowadzony będzie przez Martynę Dębowską ze Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan, wrocławskiej organizacji równościowej, działającej na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia poprzez wykorzystanie narzędzi sztuki, zwłaszcza teatru.
O prowadzącej:
Martyna Dębowska – twórczyni zaangażowana społecznie, autorka tekstów, literaturoznawczyni. W swojej pracy twórczej bada pojęcia wykolejone z języka – wydarzenia na granicy mowy. Publikowała m.in. w „Czasie Kultury” „Performerze”. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Członkini Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan. Realizowała i współtworzyła wiele projektów kulturalnych i społecznych podejmujących działania przeciwko wykluczeniu. Prowadziła warsztaty z kreatywnego pisania dla osób przebywających w zakładach karnych, zakładach poprawczych, a także dla grup kobiet w ramach projektu „Teatr – Przestrzeń Spotkania”.
„Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” – spektakl
Organizator: Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan i Strefa Kultury Wrocław
Data: 21.10.2023
Godzina: 20:00
Bilety: 30 zł (Kup/Rezerwuj)
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Zapraszamy 21 października do Firleja na spektakl „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” w reżyserii Joanny Lewickiej. Jest to artystyczna próba skupienia polifonii głosów niesłyszalnych w głosie jednej aktorki – reprezentantki społecznego sumienia. Na scenie wystąpi założycielka Kolektywu Kobietostan, aktorka i działaczka społeczna Agnieszka Bresler.
W spektaklu „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” na scenie wykreowane zostaje utopijne państwo, funkcjonujące w alternatywnej rzeczywistości, czyli tytułowy Kobietostan – miejsce wyśnione, w którym prawo ustanawiają kobiety. W tej przestrzeni aktorka, królowa-matka Kobietostanu, która nosi w sobie wszystkie niewypowiedziane historie, bierze odpowiedzialność za wydanie ich na świat, za nadanie im znaczenia. Tekst spektaklu powstał w oparciu o rozmowy z kobietami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi
oraz Fundacji Opieka i Troska, prowadzone przez Agnieszkę Bresler od roku 2016 w ramach projektu Kobietostan. Projekt ten wyrasta z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych, propagując równouprawnienie, umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną.
Inspirowany ich opowieściami i refleksjami spektakl jest zbiorowym manifestem kobiet, opowiada, cytując liczne pochlebne recenzje, „historie osobistych tragedii rozgrywających się za zamkniętymi drzwiami domów, historie codziennych tragedii i opresji wpisanych w struktury społeczne” (dr Magdalena Hasiuk, Instytut Sztuki PAN), jest „wezwaniem do buntu, apelem o zmianę sytuacji kobiet” (Magdalena Piekarska, Gazeta Wyborcza) czy wreszcie „porządną lekcją życia, pięknie opowiedzianą” (Małgorzata Matuszewska, Gazeta Wrocławska).
Podczas spektaklu głos-aktorka, niczym przewodniczka chóru w tragedii greckiej, staje się komentatorką życia i wyśpiewuje pieśń o zbiorowej tęsknocie za lepszym światem. Cykl „Kobietostan” wyrasta bezpośrednio z naszej misji, którą jest docieranie do miejsc społecznego wykluczenia, działanie na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć czy status społeczny przy wykorzystaniu różnych narzędzi sztuki, w szczególności teatru. Feminizm rozumiemy jako walkę o człowieka z jego prawem do samostanowienia bez względu na płeć. Cykl „Kobietostan” ma stworzyć
swoistą platformę dialogu, gdzie głosy marginalizowane i spychane społecznie znajdują swoją przestrzeń wyrazu, a także budować i aktywizować wrocławską widownię – uwrażliwiając ją na kwestię przeciwdziałania wielokrotnemu wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji.
Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław w ramach drugiej edycji projektu Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan „Teatr – przestrzeń spotkania”.
Wykonanie: Agnieszka Bresler
Reżyseria: Joanna Lewicka
Dramaturgia: Magdalena Mróz
Wideo: Maria Porzyc
Kostium i scenografia: El Bruzda
Informacja prasowa: Strefa Kultury Wrocław