We wtorek, 22 sierpnia, przedstawiciele komitetu obywatelskiego “Stop finansowaniu religii” złożyli w urzędzie miejskim projekt uchwały o wycofaniu finansowania lekcji religii z budżetu Wrocławia. Chcą, aby radni zaapelowali do rządu o przejęcie tego obciążenia w całości przez państwo.
W treści apelu złożonego przez członków komitetu możemy przeczytać:
Roczne koszty wynagrodzenia nauczycieli religii we Wrocławiu w szkołach podstawowych i średnich to szacunkowo ponad 18 mln zł. Wydatki ponoszone na naukę lekcji religii w tych szkołach w 70% (prawie 13 mln zł) finansowane są z subwencji oświatowej, a w 30% (ponad 5 mln zł) z dochodów własnych miasta.
Każdego roku coraz więcej uczniów rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii. Obecnie uczęszcza na nie tylko ok 48% z nich, a w szkołach średnich zaledwie ok. 18%. Pomimo tego koszty organizacji zajęć nie maleją. Wobec bardzo ciężkiej sytuacji gospodarczej przed którą zostały postawione samorządy, w tym Wrocław, oraz dynamicznie rosnących kosztów obsługi systemu edukacji, zwracamy się z prośbą o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Wrocławia.
Zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu miasta nie jest projektem wymierzonym przeciwko żadnej religii ani przeciwko żadnemu kościołowi. Nasz apel dotyczy likwidacji finansowania zajęć wszystkich wyznań. Jako samorząd zmuszony do szukania oszczędności zachowując tak duże środki z organizacji lekcji religii będziemy mogli przeznaczyć ten kapitał bezpośrednio na zadania budżetowe dla naszych mieszkańców.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej związanej ze złożeniem apelu na ręce Rady Miejskiej Miasta Wrocławia głos zabrali inicjatorzy projektu, członkowie młodzieżowych grup Nowej Lewicy, a także przedstawiciele młodzieżowych grup walczących o ochronę klimatu.
– Składamy dziś ponad 1300 podpisów mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, którzy mają dość dokładania do interesów kościoła. Liczymy na szybką weryfikację wniosku, żeby już na wrześniowej sesji rady miejskiej projekt mógł zostać poddany pod głosowanie – mówi Misza Pawlik, inicjatorka projektu i wiceprzewodnicząca wrocławskiej Nowej Lewicy.
Organizatorzy inicjatywy wskazują także na fakt, iż na lekcje religii uczęszcza coraz mniej uczniów. Zdaniem Małgorzaty Tusińskiej, pieniądze te można przeznaczyć na znacznie pilniejsze potrzeby.
– We wrocławskich szkołach średnich tylko 18% uczniów chodzi na religię, a koszty tych zajęć wcale nie maleją. Środki, które miasto wydaje na lekcje religii, można by przeznaczyć na znacznie bardziej palące potrzeby, na przykład na wsparcie psychologiczne uczniów i uczennic. Jako psycholożka wiem, w jak opłakanym stanie jest kondycja psychiczna polskich dzieci i młodzieży. Psycholog w szkole jest znacznie bardziej potrzebny niż ksiądz – dodaje Małgorzata Tusińska, wiceprzewodnicząca wrocławskiej Nowej Lewicy.
Swoimi pomysłami na wykorzystanie dodatkowych pieniędzy w budżecie miasta podzieliły się też osoby reprezentujące organizacje młodzieżowe, takie jak Federacja Młodych Socjaldemokratów oraz Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.
– Obecnie jest ogromny problem braku finansowania zajęć pozalekcyjnych, czyli dodatkowych aktywności rozwijających zainteresowania uczniów, takich jak jak kółka teatralne, filmowe, czy biologiczne. Cały brak finansowania zaczął się gdy PiS wprowadził “reformę” likwidującą gimnazja. Samorządy musiały wtedy dopłacić ogromne pieniądze do tych zmian, które nie zostały im zwrócone – wyjaśnia Hubert Gontarczyk z Federacji Młodych Socjaldemokratów.
Przedstawiciel Młodej Lewicy, Natan Kowalczyk, w swojej wypowiedzi zaznaczył, że pieniądze pochodzące z finansowania religii można przeznaczyć także na dofinansowanie budżetów obywatelskich oraz na działalność organizacji pozarządowych w szkole. Młodzież, reprezentowana przez Lewicę, chciałaby również zmian w edukacji.
– Jako Młodzieżowy Strajk Klimatyczny podkreślamy, jak kluczowa jest zmiana systemu nauczania tak, by znalazły się w programie informacje związane ze zmianami klimatu. Nie ma edukacji bez edukacji klimatycznej. Nie możemy powiedzieć, że jesteśmy dobrze wykształceni, jeśli nie wiemy wystarczająco o tym, co determinuje i będzie determinować cały nasz świat – mówi Wiktoria Rawska.
Pełen zapis wideo z konferencji prasowej można obejrzeć pod tym adresem internetowym.
A jak Wy odnosicie się do lekcji religii w szkołach? Powinny nadal się odbywać czy warto przeznaczyć te środki finansowe na przykład na pomoc psychologiczną dla młodzieży? Podzielcie się opinią w komentarzach!
Brawo, tak trzymać!