W ostatnich dniach doszło do niebezpiecznego skażenia wody w rzece Barycz. Ekologiczna katastrofa objęła około 60-kilometrowy obszar między Raszycami, a Nowym Grodziskiem. Zagrożenie sięgnęło również znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Stawów Milickich.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski poinformował o aktualnej sytuacji w rejonie Doliny Baryczy oraz o działaniach podjętych przez samorząd województwa wobec zaistniałej sytuacji.

Na szczęście dzięki szybkiej reakcji udało się odciąć dopływy Baryczy do Stawów Milickich. W ten sposób uchroniliśmy zarówno ryby, ale i rezerwat ptactwa. Skutki katastrofy będziemy odczuwać jeszcze długo, teraz najważniejsze jest ratowanie przyrody. Dlatego podjęliśmy decyzję o przekazaniu 400 tys. zł na zakup specjalistycznych pomp do napowietrzania wody – mówił marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.

Wniosek o przekazanie 400 tys. zł będzie postawiony radnym sejmiku podczas najbliższej sesji. Środki zostaną przekazane podlegającej samorządowi województwa spółce Stawy Milickie, która przeznaczy je na zakup specjalistycznego sprzętu do napowietrzania skażonej wody. W opinii specjalistów to skuteczny sposób ratowania zanieczyszczonego ekosystemu.

To katastrofa, która ma podwójny wymiar – ekologiczny, ale też ekonomiczny. Cała lokalna branża turystyczna żyje wokół rzeki Barycz i z pewnością odczuje negatywne skutki zanieczyszczeń. Musimy więc ratować środowisko, ale też pomóc tutejszym firmom – informował członek zarządu województwa Paweł Wybierała.

Relację z briefingu można obejrzeć w filmie udostępnionym przez UMWD.

  • Rzeka Barycz przepływa przez największy w Polsce rezerwat przyrody. Niezwykły Park Krajobrazowy Dolina Baryczy jest jednym z najważniejszych w Europie siedlisk ptaków wodnych.
  • Na jego terenie znajdują się także unikatowe w skali świata Stawy Milickie. To największy kompleks stawów hodowlanych w Polsce liczący ponad 6500 ha stawów. Niemal wszystkie zbiorniki, w których Spółka prowadzi hodowlę, znajdują się na Obszarach Chronionych Natura 2000, a większość z nich objętych jest ścisłą ochroną rezerwatu przyrody.
  • Kompleks stawów w Dolinie Baryczy objęty jest również konwencją Ramsarską, której celem jest ochrona cennych obszarów wodno-błotnych, a szczególnie populacji ptaków wodnych oraz wpisany jest na listę Living Lakes, na której znajdują się takie miejsca jak Morze Martwe, czy Jezioro Wiktorii.
  • Trwają tez starania o wpisanie tego wyjątkowego zakątka na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tego jeszcze nie było – zielony relaks z MPK

Poprzedni artykuł

Ślęza Wrocław zwycięzcą finału Pucharu Polski w okręgu wrocławskim

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

1 Komentarze

  1. […] rzeki Barycz, które objęło około 60-kilometrowy obszar między Raszycami a Nowym Grodziskiem. O tym fakcie informowaliśmy w naszym portalu. Dzisiaj radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego podjęli uchwałę w sprawie przekazania 400 […]

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.