Narodowe Forum Muzyki zaprasza na 12. odsłonę Musica Electronica Nova, która rozpoczyna się 16 maja, potrwa do 24 maja 2025 i przyniesie wiele inspirujących doświadczeń za sprawą między innymi koncertu-instalacji performatywnej, muzyki elektroakustycznej, a także tanecznych widowisk z projekcjami wideo i interaktywną grą świateł.
O tegorocznej edycji festiwalu poruszającej tematykę Obecność(i) tak opowiada jego dyrektor artystyczny Pierre Jodlowski: Kultura post-internetowa i towarzyszące codzienności przyspieszenie sprawiają, że pojawia się nowa kwestia: włączenie w obszar zainteresowań artystów procesów sztucznej inteligencji, która (rzekomo) miałaby zastąpić część ludzkich działań lub myśli. W takim kontekście został określony program nadchodzącej edycji MEN. Na jego kształt rzutowała również – być może przewrotna – potrzeba zaakcentowania obecności człowieka rozpatrywanej jako „wymóg niematerialny” w „technologicznych uwarunkowaniach”.
Artyści przygotowali szeroki wachlarz projektów: od solowych z udziałem między innymi Małgorzaty Walentynowicz czy Gośki Isphording, po te z orkiestrą i Chórem NFM. W przestrzeni NFM doświadczać będzie można instalacji 21. Biennale Sztuki Mediów WRO 2025 Qualia, a także koncertu-instalacji performatywnej przygotowanej we współpracy z Centrum Sztuki Wro. Zaprezentujemy również autorski cykl Akusma Forum poświęcony muzyce elektroakustycznej i nowym odkryciom na scenie międzynarodowej oraz dwa taneczne widowiska z projekcjami wideo i interaktywną grą świateł. Będziemy gościć także zespoły należące do muzycznej elity scen Europy: Black Page Orchestra z Wiednia oraz Ensemble Vortex z Genewy. Doskonałym podsumowaniem idei festiwalu jest Des Éclats francuskiego performera Hervégo Biroliniego. Podczas prezentacji zaobserwujemy błyskawice kształtujące stały przepływ energii wokół artysty, jego ciała i gestów… Nasuwa się wówczas pytanie – czy to napięcie zaistniałoby bez ludzkiej obecności?
- Szczegółowe informacje dostępne są na stronie NFM. Bilety można zakupić w Kasie NFM oraz online.