„Wczoraj” – dostojny pałac książęcej rodziny Hatzfeldów, „dzisiaj” (jeszcze) siedziba Biura Wystaw Artystycznych, a „jutro”? Jakie będzie przeznaczenie XVIII-wiecznego budynku możemy na ten moment jedynie zgadywać.

Wiemy jednak, że miasto zamierza wystawić barokowy zabytek, stojący przy ul. Wita Stwosza na sprzedaż. Ze względu na położenie pałacu, niezwykle dotkliwie ucierpiał on podczas nalotów bombowych pod koniec II wojny światowej. W pobliżu znajdował się magazyn broni i amunicji nazistów oraz ścisłe centrum ówczesnej Festung Breslau – naturalne cele militarne armii radzieckiej. Po wojnie pozostałości pałacu wyremontowano i zaadaptowano pod potrzeby BWA.

Jak już informowaliśmy w naszym serwsie, BWA będzie miało nową siedzibę. Urzędnicy miejscy uznali, że w obliczu tej sytuacji zabytek lepiej będzie sprzedać: Aktualnie nie jesteśmy w stanie znaleźć w budżecie pieniędzy na przebudowę Pałacu Hatzfeldów, dodatkowo sytuację utrudnia epidemia, która wpłynęła w znaczący sposób na kondycję finansową miasta, a z drugiej strony nie możemy dopuścić, by instytucja o takim znaczeniu dla miasta pozostawała przez dłuższy czas bez odpowiedniej siedziby. Stąd decyzja o przygotowaniu nowego miejsca dla BWA Awangarda – informuje dyrektor Wydziału Kultury Jerzy Pietraszek.

Odbudowa, według ostatnich oszacowań, kosztowałaby miasto około 60 mln zł. Pałac znalazł się więc już na miejskiej Giełdzie Nieruchomości. Nie wyznaczono jednak jeszcze ani ceny wywoławczej, ani daty otwarcia przetargu.

Wiadomo jedynie, że obiekt będzie mógł być zamieniony w hotel, biura lub przeznaczony na małopowierzchniowy handel lub miejsce wydarzeń kulturowych. Jak wrocławianie oceniają ten plan na zagospodarowanie XVIII-wiecznego budynku – zapraszamy do wyrażania opinii…

Nowe przejścia na Gądowie – kolejny projekt WBO wkrótce będzie rozstrzygnięty

Poprzedni artykuł

Pociągi Kolei Dolnośląskich wracają na tory – już od środy 99 nowych połączeń

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.