0

Jestem urodzony i wychowany w Krakowie. Środa Śląska jest miastem starszym niż Kraków. Zawsze czuję wielki respekt, gdy w naszym kraju przyjeżdżam do miast, które swoją miejską historię mają dłuższą niż moje. Środa to historia bardzo długa, ale to u zarania polska historia – i to z całą mocą trzeba zaakcentować. Środa powstała jako miasto polskie.

Tak mówił wczoraj w Środzie Prezydent RP Andrzej Duda. Wizyta miała szczególny charakter. Wprawdzie w czasie kadencji obecnego prezydenta odwiedziny w miastach i wsiach są niemal naturalne, to tym razem wiązały się z nadaniem Głowie Państwa tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Dokumenty potwierdzające to wyróżnienie wręczyli Andrzejowi Dudzie burmistrz Adam Ruciński oraz przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kryciński.

Andrzej Duda odniósł się do tego, mówiąc: Rzeczą, która najbardziej mnie porusza, jest uzasadnienie wniosku Pana Burmistrza i uzasadnienie uchwały, którą podjęła Rada Miasta, gdzie wspomniano o kwestiach, które rzeczywiście są dla mnie ważne. I że to honorowe obywatelstwo przyznają mi Państwo właśnie dlatego, że dostrzegają moją działalność i moje staranie: wspieranie lokalnych inicjatyw samorządowych, wspieranie samorządu terytorialnego, wspieranie rodziny, wspieranie zwykłego człowieka, wspieranie młodzieży. Rzeczywiście to jest to, na czym ogromnie mi zależy.

Prezydent RP Andrzej Duda, w obszernym przemówieniu skierowanym do mieszkańców Środy zgromadzonych na Rynku, skierował także słowa do samorządowców i przedsiębiorców. Gratuluję tego, że jest tutaj rzeczywiście ta świetnie rozwijająca się podstrefa strefy ekonomicznej. To jest oszałamiające wrażenie, kiedy wjeżdża się do miasta i widzi się te wszystkie nowoczesne budynki, te nowoczesne zakłady pracy, nazwijmy to po imieniu, przecież Państwo macie tam pracę.

Pytam pana burmistrza, czy jest bezrobocie, pan burmistrz spojrzał na mnie, uśmiechnął się. Rozumiem, że nie pracuje ten, kto nie chce. Proszę Państwa, to takiej właśnie Polski byśmy chcieli. Tu Środa Śląska rzeczywiście jest takim modelem, jak chcielibyśmy, żeby polskie państwo się rozwijało. Teraz, dosłownie kilkanaście dni temu, został oficjalnie otwarty amerykańsko-niemiecki zakład XEOS, w którym remontowane będą, serwisowane, silniki lotnicze. Zapewne z całego świata, pewnie przede wszystkim te używane przez Lufthansę, bo ona jest udziałowcem tego wielkiego przedsięwzięcia. Ale to jest także wielka amerykańska firma General Electric, która tutaj działa. Więc można mówić, że to, że oni nadal tutaj inwestują, to także jest widomy znak dobrych i coraz lepszych relacji polsko-amerykańskich.

Pierwsza w historii Środy Śląskiej wizyta prezydenta Polski poprzedzona była przyjęciem przez radę miejską uchwały w sprawie nadania Andrzejowi Dudzie tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Przed spotkaniem z mieszkańcami Prezydent RP złożył kwiaty pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Polskich poległych w walkach za Ojczyznę. Spotkał się także z przedstawicielami lokalnej społeczności oraz przedsiębiorcami, w tym prezesem Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krzysztofem Sadowskim.

Foto: Andrzej Duda - Facebook

Made in Wrocław 2019 – trzecia edycja z rekordem liczby zwiedzających

Poprzedni artykuł

„Nasyp” przy Bogusławskiego – wieczorny puls miasta

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.