Dzięki doskonałej współpracy dolnośląskich „Łowców Głów” z ich kolegami z Niemiec oraz wsparciu komórki ENFAST z Komendy Głównej Policji, zatrzymany został mężczyzna poszukiwany listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania.
Mężczyzna był skazany za brutalne pobicie dwóch mężczyzn w 2019 roku na terenie Lubina, podczas którego użył niebezpiecznego narzędzia w postaci drewnianej pałki. Swoim zachowaniem naraził ofiary na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, powodując liczne obrażenia ciała. Za popełnione czyny został skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności. Jednak nie zamierzał dobrowolnie poddać się karze. Do poszukiwań za 26-latkiem w maju 2024 roku włączyli się dolnośląscy „Łowcy Głów”, którzy szybko ustalili, że poszukiwany zerwał wszystkie kontakty z rodziną i w celu utrudnienie trafienia na jego ślad przez policjantów, stosuje szeroki wachlarz metod ukrywania się.
Po przeprowadzeniu szeregu czynności o charakterze operacyjnym „poszukiwacze” z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej zlokalizowali poszukiwanego. Jak się okazało, ukrywał się u naszych zachodnich sąsiadów. 26-latek mieszkał i pracował na terenie jednej z miejscowości w Niemczech. W trybie pilnym wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Mimo, że miejsce ukrywania się 26-latka znajdowało się poza granicami naszego kraju, nie stanowiło to przeszkody dla funkcjonariuszy z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej. W sprawe zaangażowano komórkę ENFAST (Europejska Sieć Poszukiwań Celowych) mieszczącą się w Biurze Kryminalnym Komendy Głównej Policji, która zajęła się koordynacją wymiany informacji między „Łowcami Głów” z Dolnego Śląska, a niemieckimi „poszukiwaczami”.
Skuteczna wymiana informacji oraz podjęta natychmiast doskonała współpraca z policjantami z Niemiec pozwoliła na stuprocentowe potwierdzenie faktu przebywania 26-latka u naszych zachodnich sąsiadów. Był to bezpośredni impuls do wyjazdu dolnośląskich „Łowców Głów” za granicę naszego kraju. Kilka dni temu „poszukiwawcze” z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wraz zaprzyjaźnionymi niemieckimi „Łowcami Głów” dokonali zatrzymania 26-latka w jednej z miejscowości niemieckiego landu Turyngia. Mężczyzna był kompletnie zaskoczony, gdy został zatrzymany w momencie, kiedy wracał z pracy.
Przypadek zatrzymanego 26-latka, to kolejny dowód na to, że ucieczka osoby poszukiwanej za granicę nie stanowi żadnej przeszkody dla dolnośląskich „Łowców Głów”, aby ją namierzyć i zatrzymać. Dzięki doskonałej międzynarodowej współpracy oraz skutecznym działaniom służb, osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości nie mogą czuć się bezpieczne, niezależnie od tego, gdzie postanowiły się ukryć. Funkcjonariusze z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP we Wrocławiu szykują się już do kolejnych zagranicznych „wycieczek”, bo jak twierdzi jeden z nich – „poszukiwanych znajdziemy wszędzie”.
Poszukiwany za przestępstwa narkotykowe zatrzymany przez oleśnickich policjantów.
Oleśniccy policjanci zatrzymali poszukiwanego listem gończym dilera narkotykowego podczas akcji operacyjnej. Mężczyzna, który miał odbyć już wcześniej zasądzoną karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, od dłuższego czasu unikał organów ścigania. Został namierzony w jednym z mieszkań. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić to miejsce, jednak nikt nie odpowiadał na wezwania do otwarcia drzwi. W związku z tym podjęli decyzję o siłowym wejściu do środka. Po wejściu do mieszkania natychmiast obezwładnili 27-letniego poszukiwanego. W trakcie dalszego sprawdzania lokalu odkryto znaczną ilość substancji psychotropowych przechowywane w zamrażarce. Oprócz tego funkcjonariusze znaleźli cztery wagi, które prawdopodobnie były używane do porcjowania narkotyków, co m.in. wskazuje na działalność związaną z handlem nielegalnymi substancjami. W mieszkaniu zabezpieczono również gotówkę, która prawdopodobnie pochodziła z nielegalnego procederu.
Narkotyki jakie zabezpieczyli na miejscu policjanci to łącznie blisko 8 tysięcy porcji amfetamina, metamfetaminy i marihuany. W celu dokładnego zidentyfikowania i oceny zabezpieczonych substancji zostały one przekazane do laboratorium kryminalistycznego. Tam specjaliści przeprowadzą szczegółowe analizy, które pozwolą dokładnie określić ich rodzaj. Wyniki badań laboratoryjnych będą kluczowym dowodem w sprawie karnej przeciwko zatrzymanemu. Zatrzymany mężczyzna został przewieziony do policyjnego aresztu, a zebrane dowody zostaną przekazane do dalszej analizy. Sąd zdecydował, iż na rozprawę poszukiwany poczeka w areszcie śledczym. Teraz 27-latkowi grozi odpowiedzialność karna za posiadanie i handel narkotykami, a także za inne przestępstwa związane z jego działalnością. Sprzedaż narkotyków jest zagrożona karą pozbawienia wolności do 10 lat.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Oławie przy współpracy z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili wspólne działania wymierzone w przestępczość gospodarczą.
Funkcjonariusze z pionu kryminalnego w wyniku pracy operacyjnej ustalili, że w kilku miejscach na terenie miasta Oława funkcjonują punkty, w których mogą znajdować się nielegalne automaty do gier hazardowych. Z tego powodu oławscy kryminalni razem z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili wspólne działania wymierzone w przestępczość gospodarczą. Realizując czynności zlecone, po siłowym otworzeniu drzwi, funkcjonariusze sprawdzili kilka lokali z nielegalnymi automatami do gier hazardowych, znajdujące się na terenie miasta.
W trakcie działań funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli łącznie 40 automatów do gier oraz gotówkę w kwocie 50 tysięcy złotych. W toku prowadzonych czynności zatrzymany został 38-letni mężczyzna, który posiadał przy sobie narkotyki. Na domiar złego mężczyzna w miejscu zamieszkania posiadał również kilka nielegalnych automatów do gier hazardowych. Przeprowadzone na miejscu oględziny potwierdziły, że są to maszyny działające w sprzeczności z przepisami ustawy o grach hazardowych. Zabezpieczone automaty zostały przekazane funkcjonariuszom Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego, którzy prowadzą dalsze postępowanie i wyjaśniają wszystkie okoliczności procederu związanego z prowadzeniem gier hazardowych bez wymaganego zezwolenia. Właściciele automatów mogą teraz ponieść konsekwencje za złamanie przepisów Kodeksu Karno-Skarbowego. Za posiadanie nielegalnych automatów i innego sprzętu umożliwiającego prowadzenie gier hazardowych grożą surowe kary w wysokości 100 tysięcy złotych od jednego automatu. Za organizowanie gier hazardowych poza wysoką grzywną grozi również kara pozbawienia wolności do lat 3.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl