W dniach 12 – 14 grudnia 1976 po raz pierwszy odbył się Przegląd Piosenki Aktorskiej. Jego organizatorem i producentem był Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Mimo zmian ustrojowych i przemian w Polsce, Przegląd trwa od 44 lat.

Laureatami pierwszego przeglądu zostali: Elżbieta Adamiak, Maria Alaszewicz, Mariusz Domaszewicz, Krystyna Krotoska i Lech Łotocki. Na kolejną edycję trzeba było poczekać trzy lata. W 1979 roku już jako Przegląd Piosenki Aktorsko-Literackiej konkurs ewaluował. Bez przeszkód przeprowadzono jednak zaledwie trzy edycje z rzędu. W 1984 roku na V Przeglądzie Piosenki Aktorskiej szerszej publiczności objawiła się Edyta Geppert.

Jak piszą o sobie twórcy PPA: „Przegląd Piosenki Aktorskiej to chyba jedyny na świecie festiwal poświęcony w całości sztuce piosenki w teatrze.”

41. edycja odbędzie się w 2021 roku. Wstępne przesłuchania odbyły się 2 i 3 lutego 2020 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Do drugiego etapu zakwalifikowano Malwinę Czekaj, Dominikę Feiglewicz, Adriannę Górkę, Dominikę Kierpiec-Kontny, Jowitę Kropiewnicką, duet wokalno-instrumentalny w składzie Kamil Owczarek i Lidka w towarzystwie Patrycji Mizerskiej, Agatę Łabno, Mikołaja Matczaka, Martę Mazurek, Katarzynę Miednik, Jakuba Mieszałę, Michała Murawskiego, Kingę Rutkowską, Monikę Zapaśnik i Piotra Zubka.

Warto zaznaczyć, że Piotr Bumaj, Marta Dzwonkowska, Paweł Kowalczyk, Dorota Kuziela-Brudzińska, duet LENDA/KOZUB, Judyta Wenda i Paulina Wróblewska zostali przez Radę Artystyczną bezpośrednio zaproszeni do udziału w II etapie.

Każdy uczestnik zakwalifikowany do finału otrzymuje 3 tys. zł. Tytuł Grand Prix zapewnia statuetkę Tukana Złotego i 25 tys. zł. Oprócz tej nagrody przyznane zostaną:

  • statuetka Tukana Dziennikarzy,
  • statuetka Tukana Publiczności,
  • nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie piosenki polskiej – 10 tys. zł,
  • nagroda Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica – 4 tys. zł wraz z zaproszeniem do udziału w 28. Edycji festiwalu Rock & Chanson w Kolonii,
  • nagroda Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – 50 godzin sesji nagraniowej w Studiu Nagrań (w tym: nagranie, miks, mastering).

Nowe życie autobusowej tapicerki – niecodzienna inicjatywa pracownicy MPK

Poprzedni artykuł

Rezerwa na wypadek braku wzrostu zakażeń – szpital tymczasowy we Wrocławiu może przyjmować pacjentów

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

3 Komentarze

  1. […] programu należy jednak jeszcze poczekać do połowy kwietnia. Temat Przeglądu Piosenki Aktorskiej niedawno poruszaliśmy w naszym serwisie. Przypomnijmy, że w 2021 roku odbędzie się festiwal przeniesiony z kończącego się 2020 roku. […]

  2. […] programu należy jednak jeszcze poczekać do połowy kwietnia. Temat Przeglądu Piosenki Aktorskiej niedawno poruszaliśmy w naszym serwisie. Przypomnijmy, że w 2021 roku odbędzie się festiwal przeniesiony z kończącego się 2020 roku. […]

  3. […] programu należy jednak jeszcze poczekać do połowy kwietnia. Temat Przeglądu Piosenki Aktorskiej niedawno poruszaliśmy w naszym serwisie. Przypomnijmy, że w 2021 roku odbędzie się festiwal przeniesiony z kończącego się 2020 roku. […]

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.