Specjalistyczny aparat USG do badania noworodków i dzieci starszych trafił do Specjalistycznego Szpitala im.J.Gromkowskiego we Wrocławiu. Udało się to zrealizować w ramach programu “Zdrowa Matka i Dziecko” realizowanego przez magistrat.

 Dziś do dyspozycji lekarzy oddajemy super nowoczesny aparat USG do badania najmłodszych pacjentów– tych zupełnie małych- wymagających badania zaraz po przyjściu na świat i nieco starszych z oddziału intensywnej terapii. Nowoczesny sprzęt do obrazowania daje możliwość szybszej i skuteczniejszej terapii dzieci, często w krytycznym stanie – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia – Miasto Wrocław nie jest organem założycielskim, ani prowadzącym szpitali we Wrocławiu, ale to nie zwalnia nas z odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców – dodał prezydent

ponad 6 mln zł na wsparcie szpitali w 2021 roku

– Gorąco dziękujemy za pomoc i prosimy o jeszcze. Na pewno będziemy potrzebować nowoczesnej karetki neonatologicznej i tu także liczymy na pomoc miasta – apelował Janusz Jerzak, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im.J.Gromkowskiego we Wrocławiu.

Aparat USG, który został przekazany szpitalowi został zakupiony w ramach programu “Zdrowa Matka i Dziecko”, realizowanego przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMW. Sprzęt umożliwia szybką i dokładną diagnostykę dzieci, które trafiają na oddział neonatologii i intensywnej terapii.

– Sprzęt, który otrzymaliśmy od miasta daje nam możliwość zdecydowanej poprawy jakości badań. Umożliwia diagnostykę noworodka, który waży mniej niż kilogram oraz nastolatków. Jest multifunkcyjny, umożliwia badania w szerokim zakresie – podkreślała Bożena Głowska, kierująca  Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci
– W oddziale neonatologicznym hospitalizowane są dzieci, chore noworodki nie tylko z Wrocławia, ale z całego Dolnego Śląska. Sprzęt pomoże nam w diagnostyce i skróci czas pobytu dziecka w oddziale– dodała dr Ma​rta Berghausen-Mazur, kierująca Oddziałem Neonatologicznym.

 

W 2021 roku Wydział Zdrowia UMW dofinansował dla szpitali sprzęt o wartości ok. 640 tys. zł.  

– W programie Zdrowa Matka i Dziecko kupiliśmy w ubiegłym roku między innymi 4 zestawy KTG do monitorowania ciąży w ostatnim okresie, czyli tuż przed rozwiązaniem. Był to dar dla oddziału ginekologiczno-położniczego w Specjalistycznym Szpitalu im. A.Falkiewicza – mówiła Jadwiga Ardeli-Książek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia UMW.

Wydział zdrowia sfinansował zakup:
·        centrali nadzoru pielęgniarskiego KTG wraz z 4 sztukami aparatów KTG  dla oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza , koszt dofinansowania – 175 tys. zł.
·        Videodermatoskopu dla Szpitala Wojskowego, koszt dofinansowania  – 82,6 tys. zł
·        Videodermatoskopu  dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy Kamieńskiego, koszt 80 tys. zł.

Program Zdrowa Matka Dziecko jest realizowany w szerokim zakresie. To nie tylko finansowe wsparcie dla szpitali na zakup sprzętu, ale także między innymi program edukacji przedporodowej, realizowany we Wrocławskich Szkołach Rodzenia.

W ubiegłym roku utworzona została Wrocławska  Szkoła Rodzenia dla osób z niepełnosprawnością. Program edukacyjny jest dostosowany do potrzeb i możliwości kobiet niepełnosprawnych planujących macierzyństwo i ciężarnych.

Wydział Zdrowia realizuje również  edukację zdrowotną w zakresie opieki i wychowania dzieci. Realizowana jest ona w Ośrodkach Informacji i Edukacji utworzonych przy Wrocławskim Centrum Zdrowia SP ZOZ. Specjaliści (położna, ginekolog, pediatra, psycholog, pedagog, pielęgniarka i dietetyk) prowadzą zajęcia edukacyjne i konsultacje. Rodzinom wieloraczków w środowisku domowym udzielana jest pomoc psychologiczna, porady i konsultacje z zakresu pielęgnowania, karmienia, szczepień noworodków. Na potrzeby rodzin utworzono wypożyczalnie sprzętu: m.in. wózki, monitory oddechu, nianie elektryczne, wagi, foteliki samochodowe, podgrzewacze do pokarmu, laktatory. W 2021 rozpoczęto pilotaż programu polityki zdrowotnej Wsparcie kobiet ciężarnych i matek dzieci z wrodzoną wadą rozwojową oraz ich rodzin pn. “OD-ŻYJ”. W przypadku stwierdzenia wady rozwojowych płodu lub u dziecka po urodzeniu, kobiety wraz z rodzinami korzystają z bezpłatnych konsultacji m.in. psychologa, kardiologa dziecięcego, fizjoterapeuty, położnej.

Przez kryptowaluty mógł stracić majątek. Policjanci pomogli mu odzyskać część pieniędzy

Poprzedni artykuł

Świetny start roku “Hubiego”! Tym razem wygrał ze Schwartzmannem

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.