Za nami przebudowa ulicy Ślęzoujście we Wrocławiu. Zadanie zostało wsparte w kwocie 4 mln złotych przez Wody Polskie z Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Celem inwestycji jest finalne domknięcie ochrony przeciwpowodziowej północno-zachodnich osiedli Wrocławia, w szczególności Maślic i Pracz Odrzańskich.
W ramach inwestycji przeprowadzono przebudowę i rozbudowę wału przeciwpowodziowego, stanowiącego jednocześnie konstrukcję nasypu drogowego ulicy Ślęzoujście. Zrealizowano także przebudowę drogi na odcinku od istniejącej zabudowy od strony ul. Rędzińskiej do ul. Potokowej. Wykonano skrzyżowanie ul. Potokowej oraz drogi wewnętrznej. Łącznie długość przebudowanego i wzmocnionego wału przeciwpowodziowego wyniosła około 500 metrów, a przebudowywanych dróg ponad 600 metrów.

Wykonawcą prac była firma Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. Zadanie zostało zrealizowane w porozumieniu Gminy Wrocław, reprezentowanym przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, z Wodami Polskimi Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu od lipca 2022 do lipca 2023 roku. Łączna wartość kontraktu to około 12,5 mln złotych. Inwestycja wzmocni ochronę przeciwpowodziową mieszkańców wrocławskich Maślic i Pracz Odrzańskich, zamieszkujących tereny zagrożone podtopieniami ze strony Odry, Ślęzy oraz Ługowiny.
– Przebudowa wału przeciwpowodziowego w ciągu ulicy Ślęzoujście to kolejna z inwestycji zrealizowanych lub wspartych przez Wody Polskie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, który łącznie w całym kraju wesprze ochronę 15 mln Polaków. Na realizację zakresu hydrotechnicznego w ramach tego zadania przeznaczyliśmy 4 mln złotych, dzięki czemu mieszkańcy tej części stolicy Dolnego Śląska, zwłaszcza osiedla Maślice, będą dodatkowo chronieni przed ewentualnymi podtopienia ze strony Odry oraz jej dopływów. Inwestycja, którą udało nam się przeprowadzić dzięki dobrej współpracy z miastem, wpisuje się w kompleksową modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego zrealizowaną w ciągu ostatniej dekady i jest jednym z ważnych elementów zapewnienia bezpieczeństwa dla mieszkańców Wrocławia na wypadek powtórzenia się powodzi tysiąclecia z 1997 roku – mówi Bartosz Wszołek, Zastępca Dyrektora Wód Polskich RZGW we Wrocławiu ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, jest realizowany przez Wody Polskie do czerwca 2025 roku. To ponad 60 różnych inwestycji, obejmujących działania chroniące tereny najbardziej zagrożone powodzią w kraju: Dolny Śląsk, Górny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie i rejon Dolnej Odry, z uwzględnieniem modernizacji systemu prognozowania zagrożeń i zdolności operacyjnych w zakresie gospodarowania wodami. System docelowo ma zabezpieczyć ponad 15 mln Polaków. Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły jest finansowany z budżetu państwa, Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy, środków unijnych, a jego łączna wartość wynosi ponad 5,5 mld złotych.
Informacja prasowa: Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu