Niektórzy z seniorów wkrótce zobaczą na swoich kontach dodatkowe pieniądze. Pierwsze wypłaty ZUS przeleje na konta emerytów już pod koniec października.  „Czternastka” zostanie wypłacona z urzędu a to oznacza, że nie trzeba składać żadnych wniosków żeby dostać pieniądze.

Dodatkowe pieniądze nazywane potocznie „czternastką”, wraz z listopadową emeryturą – wypłacimy w październiku tym seniorom, którzy swoje pieniądze dostają każdego pierwszego dnia miesiąca – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na dolnym Śląsku. – To dlatego, że 1 listopada to dzień świąteczny – wyjaśnia.

Tzw. czternastka wynosi 1250,88 zł brutto i przysługuje osobom, które na 31 października 2021 r. mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń jest zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Przykład: Jeśli otrzymywana co miesiąc emerytura wynosi 3000 zł, (3000 zł – 2900 zł = 100 zł). Czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł. (1250,88 – 100 zł = 1150,88 zł).

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Ważne! Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

Rzeczniczka przypomina, że w kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali już trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Wypłata przysługiwała w pełnej wysokości, bez względu na wysokość comiesięcznego świadczenia podstawowego.

Wilk wbiegł wprost pod koła samochodu na DK25

Poprzedni artykuł

H jak Historyczny Hubert Hurkacz! Wrocławinian wyrównał wyczyn legendy!

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.