Wazony, tacki na wizytówki, pucharki, dzbanki, pudełko na biżuterię, zegar – te i inne zabytki wykonane z cyny, brązu czy mosiądzu można oglądać na kameralnej wystawie przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Secesja była stylem totalnym, który programowo objąć miał nie tylko malarstwo czy architekturę, ale też szeroko pojmowaną sztukę użytkową, wprowadzając kategorię wzornictwa przemysłowego. Zastawy stołowe, wyposażenie wnętrz i wszelkiego rodzaju drobne przedmioty dekoracyjne miały trafić do domów średniozamożnej klasy średniej, kusząc nabywców niezwykłym wyglądem i niewysoką ceną – wyjaśnia kurator wystawy Jacek Witecki.

Seryjnie wytwarzane wyroby były efektem pracy wybitnych artystów-projektantów zatrudnionych przez duże firmy specjalizujące się zwłaszcza w technice obróbki metali, która na przełomie XIX i XX w. osiągnęła nieznany wcześniej poziom. Nowe, opatentowane stopy umożliwiały tworzenie trwałych przedmiotów o atrakcyjnym wyglądzie, konkurując skutecznie ze szlachetnymi metalami jak srebro i złoto

Wystawa „Secesja w metalu” jest dostępna w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i można ją oglądać do 30 sierpnia 2020 od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 do 16:00. W muzealnym skarbcu pokazanych zostało prawie 40 secesyjnych wyrobów powstałych w latach 1898 – 1910.

„Skąd się biorą kolory” – spektakl dla najmłodszych dzieci

Poprzedni artykuł

Dom na kurzej łapie ilustruje architektoniczną wyobraźnię i potrzebuje rewitalizacji – wrocławski trzonolinowiec (2)

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.