Województwo Dolnośląskie od wielu lat wspiera dolnośląskie kluby prowadzące w najbardziej efektywny sposób szkolenie sportowe wśród dzieci i młodzieży. Dolnośląska Gala Sportu Młodzieżowego była podsumowaniem współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska w Systemie Sportu Młodzieżowego w 2020 roku.
Dofinansowanie w formie nagród za osiągnięte wyniki sportowe z pewnością umożliwi i zachęci do lepszego przygotowania dzieci i młodzieży do udziału w kolejnych zawodach klasyfikacyjnych i kwalifikacyjnych w tym roku. Przekazane środki o łącznej wartości 450 tys. zł mogą być przeznaczone na wynagrodzenia dla szkoleniowców, sprzęt i stroje sportowe, dofinansowanie udziału w obozach czy zawodach sportowych.
Nagrodzone zostały dolnośląskie kluby, które szczególnie wyróżniły się we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży w roku 2020 zajmując czołowe miejsca w kraju. W sumie wyróżnionych zostało 105 sekcji z 79 klubów.
Nagrody Zarząd Województwa Dolnośląskiego przeznacza z myślą o dalszej pracy szkoleniowej z dziećmi i młodzieżą – mówił wręczając dyplomy członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda.
Największe osiągnięcia sportowe w szkoleniu mają w większości kluby wielosekcyjne, znajdujące się w dużych miastach, często otrzymujące większe dofinansowanie z gmin na swoją działalność i mające również większe możliwości w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, partnerów i sponsorów.
Dla samorządu województwa istotne jest, aby wesprzeć kluby również z niewielkich miejscowości, które wykonują fantastyczną pracę szkoleniową i z których wywodzą się bardzo często przyszli mistrzowie Polski, Europy czy świata – dodał marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.
W krajowym współzawodnictwie dzieci i młodzieży w 2020 roku w generalnej punktacji Województwo Dolnośląskie zajęło 4 miejsce, w ponad 20 dyscyplinach sportu Dolny Śląsk uplasował się na podium, a w czterech okazał się najlepszy w kraju.
Lista wyróżnionych podczas Dolnośląskiej Gali Sportu Młodzieżowego
- WKS Śląsk Wrocław
sekcje: koszykówka mężczyzn, strzelectwo sportowe, pływanie, orientacja sportowa, , lekka atletyka, zapasy klasyczne
- KS AZS-AWF Wrocław
sekcje: biathlon, , akrobatyka sportowa, lekka atletyka, snowboard, judo mężczyzn, gimnastyka sportowa, szermierka, taekwondo olimpijskie
- MKS Juvenia Wrocław
sekcje: judo mężczyzn, sumo, judo kobiet, pływanie
- MKS Karkonosze Jelenia Góra Sporty Zimowe
sekcje: sporty saneczkowe, biathlon, narciarstwo klasyczne
- MKS-MOS Wrocław
sekcje: piłka ręczna mężczyzn, lekka atletyka, koszykówka kobiet, orientacja sportowa
- KS-AZS Wratislavia Wrocław
sekcje: brydż sportowy, szermierka, wioślarstwo
- UKS Orlica Duszniki- Zdrój
sekcje: sporty wrotkarskie, łyżwiarstwo szybkie
- LUKS Kwisa Leśna
sekcje: kajak polo, kajakarstwo slalomowe
- UKS Talent Wrocław
sekcje: podnoszenie ciężarów, łucznictwo
- Zagłębie Lubin S.A.
dyscyplina: piłka nożna mężczyzn
- UKN Melafir Czarny Bór
dyscyplina: biathlon
- WSKT Wrocław
dyscyplina: taekwondo ITF
- KU AZS-UE Wrocław
dyscyplina: tenis stołowy
- WKK Wrocław
dyscyplina: koszykówka mężczyzn
- LUKS Aquarius Bielawa
dyscyplina: pływanie synchroniczne
- MKS Victoria Jawor
dyscyplina: akrobatyka sportowa
- MKS Cuprum Lubin
dyscyplina: łyżwiarstwo szybkie
- Krzycki KT Wrocław
dyscyplina: tenis
- UKS Hutnik Pieńsk
sekcje: sumo, zapasy kobiet
- KSz Polonia Wrocław
dyscyplina: szachy
- WKSA Budokan Wrocław
dyscyplina: karate wkf
- UKS Kopernik Wrocław
dyscyplina: gimnastyka artystyczna
- Triathlonowa Akademia Młodzieży Wrocław
dyscyplina: triathlon
- Górnik Wałbrzych 2010
dyscyplina: koszykówka 3×3 m
- MKS Duszniki Zdrój
dyscyplina: biathlon
- KS Agat Złotoryja
dyscyplina: strzelectwo sportowe
- KS Baseball Wrocław
dyscyplina: baseball
- UKS GOKiS Kąty Wrocławskie
dyscyplina: piłka ręczna plażowa mężczyzn
- Śląsk Wrocław S.A.
dyscyplina: piłka nożna mężczyzn
- WKS Śląsk Milicz
dyscyplina: zapasy wolne
- UKS Iron Bulls Bielawa
dyscyplina: zapasy kobiet
- UKS Legion Głogów
dyscyplina: kickboxing
- MULKS Junior Dzierżoniów
dyscyplina: zapasy kobiet
- MKS Zagłębie Lubin
dyscyplina: piłka ręczna mężczyzn
- Wrocławski Klub Snowboardowy
dyscyplina: snowboard
- KS Chojnik Jelenia Góra
dyscyplina: badminton
- MAT Atom Deweloper Wrocław
dyscyplina: kolarstwo
- MKS Bolesłavia Bolesławiec
dyscyplina: lekka atletyka
- MKS Osa Zgorzelec
dyscyplina: lekka atletyka
- RC Husar Bolesławiec
dyscyplina: rugby
- KS Badminton Kobierzyce
dyscyplina: badminton
- UKS Orient II Łozina
dyscyplina: hokej na trawie kobiet
- KS Orzeł Jelcz Laskowice
dyscyplina: futsal
- KS Śnieżka Karpacz
dyscyplina: sporty saneczkowe
- Klub Alpika Wrocław
dyscyplina: wspinaczka sportowa
- TC Chrobry Głogów
dyscyplina: kolarstwo
- KS SMS Szklarska Poręba
dyscyplina: lekka atletyka
- LKS Polwica Wierzbno
dyscyplina: podnoszenie ciężarów
- LKS Górnik Wałbrzych
dyscyplina: lekka atletyka
- KSzerm Wrocławianie Wrocław
dyscyplina: szermierka
- WLKS Wrocław
dyscyplina: lekka atletyka
- SSMKS Parasol Wrocław
dyscyplina: lekka atletyka
- Legnicki Klub Taekwondo
dyscyplina: taekwondo ITF
- MLKS Echo Twardogóra
dyscyplina: lekka atletyka
- Sportowa Akademia Taekwondo Jawor
dyscyplina: taekwondo ITF
- KS Lotnik Wrocław
dyscyplina: zapasy wolne
- UKS Shark Rudna
dyscyplina: pływanie
- KS Szpada Wrocław
dyscyplina: szermierka
- WKSzerm Kolejarz Wrocław
dyscyplina: szermierka
- GKS Start Długołęka
dyscyplina: lekka atletyka
- LKS Odra Głoska
dyscyplina: tenis stołowy
- Volley Wrocław
dyscyplina: piłka siatkowa kobiet
- MSPR Siódemka Legnica
dyscyplina: piłka ręczna mężczyzn
- MKST Bystrzyca Kłodzka
dyscyplina: taekwondo ITF
- UKS Warrior Zgorzelec
dyscyplina: taekwondo olimpijskie
- KS Grom Bogatynia
dyscyplina: taekwondo olimpijskie
- ZTA Aurum Złotoryja
dyscyplina: akrobatyka sportowa
- ULKS Bizon Milicz
dyscyplina: zapasy wolne
- Avasatare Poland Brzeg Dolny
dyscyplina: taekwondo ITF
- KS SPR Chrobry Głogów
dyscyplina: piłka ręczna mężczyzn
- UKS Orka Lubań
dyscyplina: pływanie
- MKS Rokita Brzeg Dolny
dyscyplina: tenis stołowy
- GLKS Unia Pielgrzymka
dyscyplina: łucznictwo
- UKS Moto Jelcz Laskowice
dyscyplina: kolarstwo
- MUKS-MDK „Śródmieście” Wrocław
dyscyplina: szachy
- MKS Piast Głogów
dyscyplina: lekka atletyka
- KSWiR Pegaz Wrocław
dyscyplina: wioślarstwo
- SL GKS Olsza Olszyna
dyscyplina: lekka atletyka
- UKS Adrenalina Wrocław
dyscyplina: boks