Wrocławski komisariat kolejowy uruchomił samoobsługowy alkomat. Urządzenie jest dostępne całodobowo i całkowicie bezpłatnie dla wszystkich, którzy czują potrzebę sprawdzenia swojego stanu trzeźwości.
Wrocławska policja została wzbogacona o ogólnodostępny alkomat. Urządzenie służące do badania stanu trzeźwości znajduje się na Komisariacie Kolejowym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu usytuowanym na Dworcu Głównym PKP. Co ważne, automat dostępny jest bezpłatnie i całodobowo. Każdy, kto czuje potrzebę upewnienia się co do swojego stanu trzeźwości samodzielnie może dokonać pomiaru.
Procedura badania stanu trzeźwości jest bardzo prosta i intuicyjna, a co ważne, nie wymaga udziału policjanta. Automat usytuowany jest w poczekalni Komisariatu Kolejowego wraz z krótką instrukcją użycia. Wystarczy pobrać z zasobnika specjalną słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym dla niej miejscu. Następnie po wciśnięciu przycisku należy dmuchnąć w słomkę do momentu, aż wyłączy się sygnał dźwiękowy. Wynik badania będzie widoczny na wyświetlaczu alkomatu. Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście sekund, dlatego warto poświęcić chwilę, aby sprawdzić czy w organizmie znajduje się jeszcze alkohol. Urządzenie zakupiono z funduszy „Fundacji Grupy PKP”.
5 sierpnia od wczesnych godzin rannych, na terenie województwa dolnośląskiego, funkcjonariusze ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem „Prędkość”.
Policjanci sprawdzali m.in. czy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości i poruszają się po drogach w sposób zgodny z przepisami. Celem głównym działań była poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Niestety policjanci ujawnili ponad 1200 wykroczeń dotyczących niestosowania się do ograniczeń prędkości. Akcja miała na celu, nie tylko ujawnianie sprawców wykroczeń, ale również napiętnowanie ich negatywnych zachowań na drogach. Funkcjonariusze pomiarów dokonywali zarówno ręcznymi miernikami jak i przy wykorzystaniu nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestrator. Na drogach województwa można było spotkać także policyjnych motocyklistów.
Kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie przekraczający prędkość rażąco, musieli liczyć się z konsekwencjami. W ramach prowadzonych działań dolnośląscy policjanci ujawnili ponad 1200 wykroczeń dotyczących nadmiernej prędkości. 15 kierujących straciło na 3 miesiące swoje prawo jazdy w związku z przekroczeniem prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Policjanci podczas działań ujawnili także 6 osób poszukiwanych, a na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa zatrzymali 12 osób.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl