Skutki działania patogenu COVID-19 odczujemy nie tylko zdrowotnie, ekonomicznie i społecznie. Ta wyjątkowa sytuacja wymaga często trudnych decyzji.
Odkąd Polska wstąpiła do strefy Schoengen zamknięcie granic to działanie bez precedensu. Choć liczba zakażonych koronawirusem w Polsce jest znacznie mniejsza, niż w krajach zachodnich to ten zgodnie z przewidywaniami ministra zdrowia coraz szybciej rozprzestrzenia się.
Po zmianie rozkładów jazdy wrocławskiej czy warszawskiej komunikacji publicznej na weekendowy zdarzało się, że w godzinach szczytu pojazdy były zatłoczone. To w czasie epidemii jest niedopuszczalne. Zgodnie z najnowszym rządowym rozporządzeniem wprowadzono limity pasażerów. Ich liczba odpowiada połowie miejsc siedzących. Wrócił standardowy rozkład jazdy. Kontrowersje wzbudza fakt, że jeśli liczba pasażerów w pojeździe przekroczy dozwolony limit. Mandatem zostanie obarczony kierowca, który na bieżąco musiałby śledzić zmieniającą się liczbę pasażerów.
Na parkingach sklepów wielkopowierzchniowych stoją kolejki, które przypominają te z czasów PRL. Dziś do sklepu wejdą maksymalnie 3 osoby na jedną otwartą kasę. Należy też założyć rękawiczki. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo, którego w stu procentach nie zapewni nam nawet specjalna medyczna maseczka.
Wprowadzane środki prewencji praktycznie zatrzymały gospodarkę. Nie tylko w Polsce, ale i na prawie całym świecie. Już dziś kryzys daje się we znaki w wielu branżach, między innymi z branży gastronomicznej. Pomoc takim przedsiębiorcom ma zapewnić Tarcza Antykryzysowa. Zwolnienie składek ZUS na trzy miesiące czy współfinansowanie wynagrodzenia to dziś obowiązek państwa. Tarcza Antykryzysowa to sprawa ważniejsza niż ponad podziały. Dzięki dobrej współpracy obu izb parlamentu już weszła w życie i już korzystają z niej setki tysięcy podmiotów gospodarczych. Opozycja postulowała dodatkowe ulgi dla przedsiębiorców. W tym trudnym czasie na podziały nie ma miejsca. Apelują samorządowcy. O tym rozmawialiśmy z przedsiębiorcami, politykami i samorządowcami. Zobacz nasze video.
Kilka dni temu obchodziliśmy piętnastą już rocznicę odejścia Papieża – Polaka – Świętego Jana Pawła II. Dzisiaj wielu z nas to właśnie Jego słowa podnoszą na duchu.
To miał być dla Polski rok przełomowy. Z pierwszym budżetem bez deficytu i wieloma innymi zaplanowanymi inicjatywami i projektami. Koronawirus pokrzyżował plany i zburzył marzenia. Życie jednak toczy się nadal – doceniajmy je tym bardziej, gdy tak wielu o nie walczy, a nawet traci je…
Dariusz Nowakowski
Reportaż zrealizowany dla portali: WrocławskieFakty.pl / MiedzioweFakty.pl / SudeckieFakty.pl – w dniach 30.03 – 03.04.2020