Spacerując po Wiedniu, na pewno odkryjemy, że to miasto jest bardzo różnorodne. Uwagę przyciągają wspaniałe, zielone parki, doskonale zorganizowana komunikacja publiczna, rozbudowana sieć tras rowerowych, kawiarnie na każdym kroku oraz niezliczone wydarzenia kulturalne. Pozytywnych aspektów jest dużo więcej, dlatego też stolica Austrii uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych do życia miast.

Wiedeń często nazywany bywa także „muzyczną stolicą Europy”. To przepiękne miasto ma bogate tradycje kompozytorskie oraz wykonawcze, o czym będzie się można przekonać podczas koncertu Różne oblicza Wiednia.

W pierwszej części muzycznego spotkania usłyszymy I Symfonię D-dur Josepha Haydna oraz Koncert skrzypcowy A-dur KV 219 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Koncert ten często jest nazywany „tureckim” za sprawą bardzo charakterystycznych, żywiołowych fragmentów w ostatniej części. Mozart w taki sposób kształtuje materiał melodyczno-harmoniczny utworu, że słuchacz nierzadko czuje się zaskoczony „zwrotami akcji” zbudowanymi przez kompozytora. Nic więc dziwnego, że Koncert skrzypcowy A-dur należy do najbardziej lubianych dzieł tego twórcy.

Po przerwie usłyszymy najpiękniejsze fragmenty oper Mozarta (Czarodziejski flet, Don Giovanni) oraz słynnych operetek. W programie pojawi się uwielbiana przez publiczność Wesoła wdówka autorstwa Franza Lehára oraz fragment Ptasznika z Tyrolu skomponowanego przez Karla Zellera. Drugą część koncertu wypełni przede wszystkim repertuar rozrywkowy, dlatego też można spodziewać się takich hitów, jak świetnie znany słuchaczom utwór Brunetki, blondynki. Wykonywania tego międzynarodowego przeboju autorstwa Roberta Stolza podejmowało się chętnie wielu śpiewaków, w tym Jan Kiepura. Wiedeń kojarzy się także z rodziną Straussów, zatem tego wieczoru nie zabraknie pięknych melodii skomponowanych przez Johanna Straussa syna – w Sali Głównej zabrzmią dźwięki walca Nad pięknym modrym Dunajem oraz Wielka sława to żart z operetki Baron cygański. Koncert Różne oblicza Wiednia będzie także okazją do wysłuchania cyklu Starych melodii wiedeńskich Fritza Kreislera, przeznaczonych na skrzypce i fortepian.

Koncert „Różne oblicza Wiednia” – niedziela – 23 czerwca 2019 – 18:00 – Narodowe Forum Muzyki – Wrocław

 

To była bitwa dwóch cywilizacji – zobacz rekonstrukcję zdarzeń sprzed kilkuset lat

Poprzedni artykuł

Festiwal Brzmień Niebanalnych – w Sky Tower muzyka zabrzmi inaczej niż zwykle

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.