Mobbing to zjawisko, które dotyka wielu pracowników – badania wskazują, że nawet 93% osób aktywnych zawodowo spotkało się z psychiczną przemocą w pracy. Nękanie, zastraszanie, systemowe marginalizowanie ofiar – to tylko niektóre z przejawów mobbingu, który często pozostaje niezauważony i trudny do udowodnienia.
„Masz się łasić” jest zbiorem poruszających relacji osób, które padły ofiarą mobbingu. Ich historie często kończą się poważnym kryzysem zawodowym, izolacją społeczną czy hospitalizacją psychiatryczną. Bednarczykówna pokazuje, że do eskalacji takich sytuacji przyczyniają się nie tylko toksyczne relacje w miejscu pracy, lecz także struktura systemu kapitalistycznego, warunki rynku pracy, a także uprzedzenia. W reportażu „Masz się łasić” Katarzyna Bednarczykówna prowadzi rozmowy z ekspertami – prawnikami, psychologami oraz specjalistami zajmującymi się mobbingiem zawodowo. Stara się zrozumieć mechanizmy tego zjawiska, bada psychologię zarówno sprawcy, jak i ofiary, docieka, co skłania mobbera do działania, w jaki sposób wybiera swoją ofiarę i jakie istnieją sposoby ochrony przed nim.
Książka ma szansę przyczynić się do realnych zmian w polskim prawie pracy. W grudniu 2024 roku Katarzyna Bednarczykówna uczestniczyła w konsultacjach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczących reformy prawa antymobbingowego. Jej publikacja rzuca światło na skalę problemu i konieczność wprowadzenia skuteczniejszych mechanizmów ochrony pracowników.
Osoby, które doświadczają mobbingu, napotykają liczne bariery prawne i instytucjonalne, co sprawia, że dochodzenie sprawiedliwości jest niezwykle trudne. Skutki mobbingu mogą być druzgocące – wpływają na zdrowie psychiczne, życie zawodowe i relacje międzyludzkie. 18 lutego 2025 o godz. 17:30 we wrocławskiej Mediatece ((Filia 58 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu przy pl. Teatralnym 5) spotkać się będzie można z Katarzyną Bednarczykówną – autorką książki „Masz się łasić” (Czarne, 2024). Tematem wydarzenia będzie problem mobbingu w Polsce – jego skala, skutki oraz sposoby przeciwdziałania. Podczas spotkania w Mediatece autorka przedstawi dostępne narzędzia prawne i opcje wsparcia psychologicznego dla osób dotkniętych mobbingiem. Podpowie również, jak budować odporność psychiczną oraz odzyskiwać sprawczość w trudnych warunkach zawodowych. Wydarzenie będzie wartościowe zarówno dla osób, które osobiście zetknęły się z mobbingiem, jak i dla tych, które chcą zdobyć wiedzę na temat metod ochrony przed tym zjawiskiem.
- Katarzyna Bednarczykówna jest pisarką i reporterką. Jako dziennikarka publikowała m.in. w „Piśmie”, magazynie reporterów „Duży Format”, oraz na łamach „Gazety Wyborczej”, gdzie podejmowała tematykę społeczną, związaną z trudnymi aspektami życia zawodowego, zdrowiem psychicznym i relacjami międzyludzkimi.
- Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Rozmowę moderować będzie Hania Główka.