Każdego dnia samorządy w Polsce dbają o to, by nasze życie było wygodne i bezpieczne – od ciepłych klas w szkołach po jasne ulice w zimowe wieczory. Jednak nadchodzące lata stawiają przed nimi duże wyzwanie.
Rosnące ceny energii elektrycznej mogą znacząco obciążyć lokalne budżety, wpływając na działanie takich instytucji jak szkoły, przedszkola, szpitale czy domy kultury. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego wystosowała apel o objęcie jednostek samorządowych mechanizmami ograniczającymi wysokość cen energii w roku 2025. Zamieszczamy poniżej dokument w całości.
Apel strony samorządowej
Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
w sprawie potrzeby objęcia samorządów terytorialnych ograniczeniem wysokości cen energii elektrycznej w roku 2025
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że wprowadza korektę w projekcie ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw, poprzez ustanowienie ceny maksymalnej wyłącznie dla gospodarstw domowych.
W pierwotnej wersji projektu tej ustawy, przekazanej do konsultacji w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, która z niezrozumiałych względów nie była procedowana, projekt zawierał ceny maksymalne dla niektórych odbiorców publicznych.
Stanowczo protestujemy przeciwko wyeliminowaniu z mechanizmu osłonowego jednostek samorządu terytorialnego.
W sytuacji ogromnych problemów finansowych gmin, powiatów i województw, bynajmniej nie niwelowanych po wprowadzeniu nowej ustawy o dochodach jst, pozbawienie samorządów wsparcia w ograniczaniu skutków wysokich cen energii elektrycznej uważamy za niedopuszczalne i szkodliwe dla wspólnot mieszkańców.
Autorzy projektu ustawy nie wskazują źródeł pokrycia zwiększonych wydatków na ogrzewanie i oświetlenie prowadzonych przez samorządy żłobków, przedszkoli, szkół, szpitali, domów pomocy społecznej, bibliotek, instytucji kultury oraz innych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Nie biorą też pod uwagę, że pozbawianie samorządów działań osłonowych skutkować może wyłączaniem oświetlenia dróg i ograniczaniem transportu zbiorowego opartego o autobusy elektryczne oraz koniecznością podnoszenia opłat za usługi komunalne.
Apelujemy więc do strony rządowej o wycofanie się ze złego pomysłu pozbawienia samorządów ochrony przed wzrostem cen energii elektrycznej. To warunek niezbędny, aby uniknąć obniżenia jakości usług publicznych, którego – jak sądzimy – zarówno strona rządowa, jak i samorządowa chciałyby uniknąć.
Arkadiusz Chęciński
Prezydent Miasta Sosnowca
Związek Miast Polskich
Poprzez: metropolie.pl