Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Marcin Krzyżanowski, opublikował dziś w mediach społecznościowych wpis na temat niedawno rozpoczętego programu wykonywania operacji urologicznych przy użyciu specjalistycznego robota da Vinci czwartej generacji. Jak podaje polityk, robot zoperował już 52 pacjentów!
W lipcu tego roku oficjalnie ogłoszono rozpoczęcia wykonywania operacji robotycznych z użyciem zaawansowanego sprzętu medycznego – robota chirurgicznego da Vinci. Ten niemal bezinwazyjny sposób przeprowadzania zabiegów cieszy się coraz większą popularnością. Nie tylko ze względu na jego niezwykle wysoką precyzję w działaniu, ale także bardzo krótki (w porównaniu do “tradycyjnych” operacji) czas rekonwalescencji. Pacjent jest w stanie opuścić szpital po zaledwie 48-72 godzinach od operacji!
– Dla Wrocławian i mieszkańców naszego regionu to ważny moment, bo to właśnie z myślą o nich utworzyliśmy Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej i właśnie dziś rozpoczynamy operacje. Bardzo się cieszę, że możemy w naszym szpitalu wdrożyć najnowszą technikę operacji prostatektomii radykalnej w asyście systemu robotycznego da Vinci – mówił dr hab. Bartosz Małkiewicz, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej i Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej USK we Wrocławiu, podczas konferencji prasowej w lipcu 2023.
Pierwszy, historyczny zabieg przeprowadził prof. dr. hab. Tomasz Szydełko, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Urologii we Wrocławiu. Miało to miejsce dokładnie 7 lipca 2023. Wrocławska placówka jest zatem jedną z niewielu na terenie całego kraju, które w ogóle dokonują operacji chirurgicznych za pomocą wspomnianego sprzętu. Dużym kłopotem okazuje się znalezienie przeszkolonych operatorów, bowiem robot da Vinci wymaga dużej precyzji i szczegółowego treningu, zanim rozpocznie pracę z tym bardzo zaawansowanym sprzętem. Takich operatorów w Polsce jest niestety niewielu, ale widać trend wzrostowy. Dodatkową przeszkodą są także wysokie koszta kupna sprzętu.
Pierwsza w Polsce operacja przy użyciu robota da Vinci została wykonana w 2010 roku we Wrocławiu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Chirurg prof. Wojciech Witkiewicz nie tylko sprowadził sprzęt do kraju, ale również sam wykonał zabiegu na mężczyźnie z rakiem jelita grubego. Następny robot do kraju przyjechał dopiero 6 lat później i trafił do Szpitala Miejskiego w Toruniu. Od tamtej pory szpitali posiadających na stanie robota da Vinci stale przybywa.
Od 1 kwietnia 2022 roku osoby cierpiące na raka prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota da Vinci w ramach pakietu NFZ. Do sierpnia 2023 roku wykonano około 4000 takich operacji w Polsce, a na ten moment zabiegu można dokonać w 27 placówkach na terenie całego kraju. Komercyjny koszt operacji wynosi około 30 tysięcy złotych.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu posiada na stanie obecnie najbardziej zaawansowany system robotyczny da Vinci Xi firmy Intuitive. Platforma robotyczna 4 generacji da Vinci Xi z czterema ramionami roboczymi, posiada funkcję zsynchronizowanego ruchu stołu operacyjnego. Nowoczesny tor wizyjny 3D z systemem Iris pozwala na percepcję głębi, lepsze widzenie płaszczyzny tkanek oraz dokładniejsze identyfikowanie struktur anatomicznych. Główną zaletą operacji z zastosowaniem robota jest wysoka precyzja, jakiej nie można uzyskać przy żadnej innej technice. Operator widzi pole operacyjne w trzech wymiarach, dodatkowo w 16-krotnym powiększeniu. System eliminuje ludzkie niedoskonałości: drżenie rąk, ograniczony zakres ruchu nadgarstka. Dzięki temu każde cięcie może być niezwykle dokładne.
Wicemarszałek Dolnego Śląska, Marcin Krzyżanowski, ogłosił dzisiaj poprzez platformę X, że opisywany robot da Vinci pomógł już 52 pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jednocześnie zapowiedział on, że jeszcze w 2023 roku ma dojść do wymiany sprzętu na nowocześniejszy.
Nowy Robot da Vinci zaprezentowany w Centrum Chirurgii Robotycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego pomógł już 52 pacjentom. Gratulacje dla zespołu
Jeszcze w tym roku dokonamy wymiany robota w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu na nowoczesny model❗ pic.twitter.com/jYiSVFXWjD
— Marcin Krzyżanowski (@mkrzyzanowski79) September 20, 2023