Trwa długo wyczekiwany remont zabytkowego obiektu znajdującego się na Wzgórzu Partyzantó. Bastion Sakwowy, bo o nim mowa, jest już coraz bliżej oddania do użytku. Obecnie trwają próby malarskie z udziałem konserwatora zabytków. Efekt pokrycia bastionu nowymi kolorami ma być uderzający.
Bastion Sakwowy powróci do dawnych barw, którymi będą: błękit, oranż i ugier. To właśnie takie kolory zostały naniesione na budynek w trakcie próby malarskiej. Według wcześniejszych zapowiedzi błękit będzie na stropie, a oranż ozdobi ściany.
– Będzie uderzająco, bo tak było kiedyś, co potwierdzają zbieżne wyniki badań przeprowadzonych najpierw przez pracownię architektoniczną na potrzeby projektu, a później przez naszą konserwator. Mocne kolory zniknęły na skutek przebudowywania kolumnady. W latach trzydziestych pojawił się kolor szarozielony – przekazywał w ubiegłym roku ówczesny kierownik budowy, Robert Wanat.
Dlaczego błękit? Taką barwę ujrzano na stopie kasetonowym loggii podczas badań konserwatorskich. Uznano, że w połączeniu z kolorem pomarańczowym utworzą dopełniający kontrast. Wprowadzenie do tej kolorystyki ugrów może pomóc nieco złagodzić mocno kontrastowy obraz.
– Przeprowadzamy próby malarskie w różnych miejscach. Musimy wykonać odpowiednia ich liczbę, skomponować barwy, wziąć pod uwagę ważne oceny projektantów i kierownika robót konserwatorskich, i dopiero potem przystąpić do prac wykończeniowych – mówi Arkadiusz Duda z firmy Castellum, obecny kierownik remontu kapitalnego Bastionu Sakwowego.
Ostateczny wybór podejmie jednak konserwator zabytków pracujący przy rewitalizacji obiektu.
Postępy prac zaprezentował również Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
Bastion Sakwowy, postęp prac, wrzesień 2023 r. @WroInwestycje pic.twitter.com/mlqQIuB9K2
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) September 28, 2023
Pierwszy etap rewitalizacji niemal ukończony
Remont Bastionu Sakwowego trwa już od dłuższego czasu. Nie można jednak powiedzieć, że nie widać jego efektów. Pierwszy etap rewitalizacji jest już w fazie robót wykończeniowych i instalacyjnych. Strop kasetonowy czeka na pomalowanie go, konstrukcja fontanny zdobiącej plac pomiędzy łukami loggii jest gotowa. Pawilon, w którym niegdyś mieściła się reduta również ma strop, ukończono też budowę schodów. Docelowo to miejsce stanie się restauracją.
Przewiduje się, że ten etap ukończony będzie do końca 2023 roku. Projekt warty jest 27 milionów złotych, a część wydatków pokryje dofinansowanie z Polskiego Ładu.
Po wielu latach okolice Wzgórza Partyzantów ponownie będą mogły przyciągać swoim wdziękiem!
Można jeszcze uporządkować troszkę zieleni i odslłonić fasadę z przodu .