O tym, że kultowy budynek znajdujący się na tzw. Wrocławskim Manhattanie przejdzie remont wiadomo już od września ubiegłego roku. Kilka dni temu miasto przedstawiło wizualizację efektu końcowego i szczegóły planowanych prac.

Chcemy, by Fandom był ważnym miejscem spotkań – zapowiadają właściciele budynku. To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli przy pl. Grunwaldzkim, ma około 1,5 tys. m.kw, jednak z uwagi na obecny stan, mało zauważalna i wręcz domagająca się szybkiego odnowienia. Obecnie działa tam m.in szkoła jogi, kawiarnia czy sklep vintage.

Projekt zakłada wzorcową, ambitną rewitalizację. Chcemy odtworzyć jego wygląd z pierwotnego projektu z lat 70.  Jesteśmy przedsiębiorcami, dorastaliśmy na przełomie lat 80. i 90. i nie mamy złych skojarzeń z architekturą z PRL. Zainteresowanie nią rośnie, jest coraz częściej doceniana. Przykładami są m.in. pawilon ZODIAK w Warszawie czy nowa czytelnia w warszawskim Empiku przy ul. Marszałkowskiej – mówią przedsiębiorcy Alicja i Maurycy Prodeus – właściciele Fandomu.

Trudno powiedzieć – zwłaszcza w obecnej sytuacji – jak długo potrwa remont budynku, ale jego późniejsze przeznaczenie jest już znane. Podobnie jak docelowy wygląd, za który odpowiadać będą architekci z pracowni VROA.  W części budynku ma znaleźć się restauracja, kawiarnia, sklep z autorskimi wyrobami i rękodziełem czy księgarnia. W pozostałej przestrzeni powstaną biura oraz sala warsztatowa.

Zamierzamy zorganizować tu także, w porozumieniu z Tajnymi Kompletami, jeżdżący dom kultury. Lista pomysłów, co jeszcze można tu urządzić, zorganizować, jest otwarta. Chcemy, żeby to było ważne miejsce spotkań, koncertów i wydarzeń o różnorodnym charakterze – opowiada Maurycy Prodeus.

Warto dodać, że pochodzące z przełom lat 60. i 70. osiedle do dziś jest absolutną rewelacją polskiej architektury. Budynek Fandom powstał jednak nieco później. Pierwsze zdjęcia, na których można go zobaczyć pochodzą z 1978 r. Wcześniej, pod „sedesowcami”, czyli w miejscu, gdzie znajduje się budowla zobaczyć można było tylko pusty plac.

Pierwsze trzynastki jutro na kontach – wszystko przebiega zgodnie z planem

Poprzedni artykuł

„Wujek prezydent” – Jacek Sutryk mógłby zostać influencerem, a może myśli, że już nim jest?

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.