Wzdłuż placu Grunwaldzkiego ciągnie się charakterystyczna esplanada, która jest obecnie w fazie remontu. Ten jednak przeciągnie się do jesieni, a być może nawet do zimy. Jej główna część jest już ukończona i piesi oraz rowerzyści mogą z niej swobodnie korzystać. Co powoduje opóźnienia reszty projektu?
Wyniesione przejście dla pieszych i rowerzystów, czyli esplanada, jest remontowane od 2022 roku. Główne prace budowlane się już zakończyły i deptak jest już dostępny dla przechodniów. Wciąż jednak brakuje paru elementów – takich jak poręcze przy schodach.
Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta przekazuje, że wśród ukończonych prac na esplanadzie są:
- na całej płaszczyźnie wykonano nowe podpory wraz ze stopami i zbrojeniem
- wylano nowy strop będący jednocześnie deptakiem
- beton pokryto warstwami żywicy (powierzchnia jest dzięki temu bardziej szorstka, a tym samym bezpieczniejsza)
- wykonano parapety, balustrady i pochwyty przy schodach i zjazdach
- gotowe są schody i podjazdy od strony mostu oraz boczne biegi schodowe od strony jezdni

Powody przeciągania się prac budowlanych
Pomimo trwającego remontu esplanada jest obecnie otwarta dla przechodniów i rowerzystów. Prowadzone od skraju placu Grunwaldzkiego prace nadal jednak nie są w pełni ukończone. Część esplanady, przy której stoi pawilon laboratorium medycznego, wciąż czeka na rozbiórkę i odbudowę. Te działania pozwolą uchować pawilon.
– Przyjęte założenia zakładające wzmocnienie stropu pawilonu od spodu konstrukcji okazały się nieefektywne, gdyż rozbiórka części schodowej mogła spowodować naruszenie konstrukcji pawilonu – tłumaczy Ewa Mazur.
ZDiUM przeprowadza inwestycję przy współpracy ze spółdzielnią mieszkaniową Piast, która zleciła opracowanie dodatkowej ekspertyzy technicznej.
– Na jej podstawie została wykonana zastępcza dokumentacja projektowa wzmocnienia stropu pod pawilonem za pomocą kratownicy, w sposób eliminujący powstanie szkód czy zagrożenia dla stabilności pawilonu przy wyburzaniu i odbudowie esplanady – wyjaśnia Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
W związku z nową dokumentacją, wykonawca przygotował zaktualizowaną wycenę tego projektu i przekazał władzom spółdzielni kosztorys. W ciągu najbliższych dni pojawi się harmonogram prac do akceptacji przez spółdzielnię Piast.

Jakie zmiany szykują się na esplanadzie?
Przed rozpoczęciem wyburzania części esplanady, prace budowlane zakładają wzmocnienie stropu pod budynkiem. Taka czynność wymaga skonstruowania dodatkowych podpór, które wesprą kratownicę.
– Szacowany czas trwania prac przy realizacji podpór i kratownicy to około sześć tygodni. Rozbiórka wraz z odbudową części chodnikowej, podjazdu i schodów zajmie ponad dwa miesiące – informuje Ewa Mazur.
Prace pomiędzy wieżowcami (zwanymi „Sedesowcami”) stojącymi przy środkowej części deptaka, są natomiast na wykończeniu. Planowany finisz tej przebudowy miał być już w maju tego roku, ale pogoda pokrzyżowała plany budowlańców. Warta żywicy, która miała tam zostać nałożona, nie miała odpowiednich warunków ze względu na chłód i deszcz.
