Ponad 240 mln zł zostanie przekazanych na realizację projektów, które otrzymały dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa. Wśród 20 projektów zaakceptowanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pięć jest z Dolnego Śląska.

Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się aż 189 projektów, które zostały najpierw ocenione przez Komitet Ekspertów, a następnie rozpatrzone przez Komitet Selekcyjny, który przygotował rekomendacje. Wśród nich są cztery z Dolnego Śląska, w tym dwa z subregionu sudeckiego. Wsparcie przyznano:

  • 15 107 899,99 złTwierdza Srebrna Góra na projekt „Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra,
  • 15 108 099,97 zł – Gmina Bolesławiec na projekt „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”,
  • 15 100 267,83 złGmina Kamieniec Ząbkowicki na projekt „Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim”,
  • 12 078 495,46 zł Gmina Radwanice na projekt „Rozwój oferty kulturalno-edukacyjnej na terenie Gminy Radwanice i Zagłębia Miedziowego poprzez utworzenie nowoczesnego Domu Kultury w Radwanicach”,
  • 8 918 441,76 złGmina Twardogóra na projekt „Restauracja i rewitalizacja zabytkowego pałacu w Goszczu”.

Informację o pozyskaniu rekordowo wysokiej pomocy zewnętrznej na projekt dotyczący Pałacu Marianny Orańskiej podał wójt Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec. Włodarz na swoim profilu społecznościowym w piątkowe popołudnie poinformował, że odnowiony zostanie także parter pałacu. Odtworzone będą wszystkie zniszczone elementy kaskadowych tarasów pałacowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz roślinnością. Wykonane zostaną również postumenty rzeźby, które kiedyś zdobiły park pałacowy. Przywrócona będzie także wspaniała Grota Perseusza za pałacem wraz z posadowioną kiedyś na samej górze kolumną Zwycięstwa z boginią Nike. Na pałacu ponownie pojawi się wspaniały lew wraz z Herkulesem i koroną wieńczącą fasadę pałacu. Ponadto Pałac Marianny Orańskiej wzbogaci się o nową ofertę kulturalną oraz liczne wydarzenia, które będą realizowane w trakcie realizacji projektu w ramach Funduszu Norweskiego w latach 2021 – 2024 przez gminę Kamieniec Ząbkowicki.

Na początku 2020 r. gmina Kamieniec pozyskała 590 tys. zł na kontynuację prac ratowniczych i konstrukcyjnych części wschodniej dachu i baszty Pałacu Marianny Orańskiej. Zadanie to jest już w trakcie realizacji.

Z kolei wójt gminy Stoszowice Paweł Gancarz, także na swoim profilu społecznościowym napisał m.in.: jesteśmy już o krok od odtworzenia połączeń mostowych Donjonu z innymi bastionami, w tym największy w Europie most drewniany, most zwodzony, udostępnienia kolejnych pomieszczeń twierdzy i przeznaczenia ich na m.in. przestrzenie multimedialne, kino plenerowe oraz pomieszczenia dedykowane dawnym rzemiosłom działającym w twierdzy.

Wiosną br. niecałych 10,5 mln zł przekazał samorząd województwa dolnośląskiego na szeroką rewitalizację Twierdzy Srebrna Góra.

W naborze wniosków, jaki prowadziło ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego złożono było 224 wnioski, a ich globalna wartość wyniosła ponad 2,88 mld zł. Jak napisano w oficjalnym komunikacie wnioski były bardzo dobrze przygotowane, w znacznej części przewidywały współpracę z partnerami z Państw-Darczyńców, w ich ramach przewidziano ciekawą i zróżnicowaną ofertę kulturalno-edukacyjną i szkoleniową.

Foto: Facebook: Marcin Czerniec / Paweł Gancarz

Bulwar Słoneczny dedykowany kobietom – na wiosnę przyszłego roku ma być gotowy

Poprzedni artykuł

Pracownicze Plany Kapitałowe – dlaczego warto zostać? [VIDEO]

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.