Największa liczba zgłoszeń w historii wrześniowych naborów, najbardziej intensywny weekend roku z mikrograntowymi projektami oraz start zapisów na piątą odsłonę Akademii Mikrograntów. Wszystko wskazuje na to, że jesień w naszym mieście upłynie pod znakiem lokalnych inicjatyw mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.
W sygnalizowanym przez nasz portal i trwającym od 1 do 15 września ostatnim naborze do Mikrograntów można było zgłosić propozycje na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Jak zawsze nabór podzielony był na trzy ścieżki: dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych (osób od 13 do 21 roku życia). Zgłoszono łącznie 129 propozycji na działania w całym mieście. Mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia po raz kolejny nie zawiedli i udowodnili, że mimo ciężkich czasów, rozpiera ich energia i chęć do działania dla swojej lokalnej społeczności. Cieszymy się, że po raz kolejny udało się pobić rekord zgłoszeń! – mówią organizatorzy naboru.
Kluczowym elementem przy planowaniu inicjatywy były aktualne realia i troska o bezpieczeństwo oraz zdrowie potencjalnych uczestników. Prosiliśmy o planowanie działań na nieco mniejszą skalę, dzięki czemu łatwiej będzie zapewnić bezpieczeństwo i uniknąć spotykania się w zbyt licznych grupach. Takie propozycje będą też możliwe do zrealizowania w „ekspresowym” czasie, czyli do połowy grudnia tego roku – dodają organizatorzy.
Szczegółowa lista zwycięskich projektów ogłoszona zostanie 5 października. Wybrane inicjatywy mogą liczyć na wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy zł w zależności od ścieżki), a także pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną.
Jesienią Mikrogranty szykują też propozycję dla osób nie mających jeszcze doświadczenia w realizowaniu projektów społecznych. W październiku rozpocznie się 5. semestr Akademii Mikrograntów – 2-miesięcznego cyklu weekendowych spotkań, których uczestnicy i uczestniczki będą pracować nad zdobyciem i rozwojem umiejętności potrzebnych do prowadzenia oddolnych projektów oraz działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców oraz mieszkanek. Dowiedzą się m.in.: jak zebrać i opisać potrzeby swojego osiedla, stworzyć dobrze rozplanowany harmonogram i czytelny budżet. Poznają miejsca, w których można znaleźć partnerów dla swojej inicjatywy i kanały, dzięki którym promocja wydarzeń osiągnie zamierzony cel. Zdobyte umiejętności pozwolą im nie tylko na złożenie i sprawne przeprowadzenie projektu w Mikrograntach, przydadzą się również przy realizacji działań w innych sytuacjach.
Zajęcia poprowadzą osoby z doświadczeniem w pracy nad społecznymi inicjatywami, animacją i edukacją społeczno-kulturalną. Udział w Akademii Mikrograntów jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Formularz rejestracyjny dostępny jest TUTAJ. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września.