BiznesBlisko WrocławiaWideo/Galerie

Region zyska nową strefę przemysłową – Ząbkowice Śląskie mają nową szansę na rozwój [VIDEO]

1

Niespełna 60 kilometrów od Wrocławia, w Ząbkowicach Śląskich, ma powstać park przemysłowy. Inwestycja stanie się jednym z ogniw realizacji rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w ramach której małe i średnie miasta mają stawać się centrami aktywności społecznej.

Nieruchomość, na której powstanie Euro-Park Ząbkowice, jest położona na północ od Ząbkowic Śląskich, w pobliżu obecnej drogi krajowej nr 8. Będzie zatem dobrze skomunikowana, także w kontekście planu budowy drogi ekspresowej S8 pomiędzy Kotliną Kłodzką a Wrocławiem. W zasięgu nieruchomości są sieci wodociągowa i kanalizacyjna, sieć gazowa 6,3/1,6 Mpa. Przez areał ten przebiega linia wysokiego napięcia 220 kV, a w przyszłości 400 kV. Zobacz nasze video.

Od wielu lat rozmawialiśmy o potrzebie gospodarczego pobudzenia Ząbkowic Śląskich, aby mogły tu powstawać miejsca pracy dla mieszkańców miasta i powiatu – mówi nam minister Michał Dworczyk – poseł okręgu wałbrzyskiego. Tak komentuje podjętą w ubiegłym tygodniu decyzję o powołaniu spółki „Euro-Park Ząbkowice”, która będzie zarządzać ponad 120-hektarową strefą gospodarczą. Wydarzenie to relacjonowaliśmy w naszym portalu.

Dariusz Jagieła – prezes Agencji Rozwoju Gospodarczego „Agroreg”, a na co dzień mieszkaniec gminy Ząbkowice Śląskie uważa, że inwestycja była opóźniana celowo przez władze Ząbkowic i nie kryje żalu mówiąc: Tam już mogły być fabryki, tam już mogła być prowadzona od wielu lat działalność gospodarcza. Nawiązuje tu do swoich publicznych wypowiedzi w trakcie samorządowej kampanii wyborczej z 2018 r., które udostępnialiśmy w naszym portalu. Przypomina też, że pierwsze działania dotyczące utworzenia strefy biznesu w Ząbkowicach Śląskich zaczęły się już w 2007 r., ale ustały po zmianie władzy lokalnej w 2010 r.

Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek wyraża zadowolenie z faktu, iż w gminie powstanie przestrzeń inwestycyjna. „Euro-Park Ząbkowice” na pewno dam nam rozwój i będzie rozwojowym impulsem na kolejne lata – mówi włodarz gminy. Brak efektów przez ostatnie lata tłumaczy m.in. odległością od autostrady A4, która – jak przekonuje szef ząbkowickiego magistratu – zniechęcała potencjalnych inwestorów. Sorry, to nie ten moment. Warunki fajne, fajnie się z wami w urzędzie rozmawia, ale dojazd do A4 jest problemem, bo jest za długo – cytuje swoich rozmówców burmistrz.

Nie ma wątpliwości, że powstanie ząbkowickiego parku przemysłowego to dla miasta i powiatu prawdziwy impuls. Nie mniej ważnym czynnikiem rozwoju stanie się zapewne mająca powstać droga ekspresowa S8, która będzie przebiegać przez powiat ząbkowicki. Wszystko to zwiększy szansa na to, że mieszkańcy Ziemi Ząbkowickiej nie będą musieli opuszczać swoich miejscowości w celach zarobkowych, bo będą mogli znajdować pracę blisko swojego domu – na miejscu, gdzie toczy się codzienne życie ich rodzin. Na tym wszystkim im zależy, bo to jest kwestia ich przyszłości.

Dariusz Nowakowski

Maseczka zamiast mandatu – jedziesz tramwajem czy autobusem, więc zasłaniaj nos i usta

Poprzedni artykuł

Zarządzanie w lotnictwie – ten kierunek można studiować na Uniwersytecie Coventry we Wrocławiu

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

1 Komentarze

  1. […] Region zyska nową strefę przemysłową – Ząbkowice Śląskie mają nową szansę na rozwój [VI… […]

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.