2

Mirosława Stachowiak-Różecka reprezentująca Prawo i Sprawiedliwość zdeklasowała Grzegorza Schetynę – szefa dotąd głównej partii opozycyjnej, czyli Platformy Obywatelskiej. Pomiędzy tymi dwoma ugrupowaniami rozegrała się jeden z najbardziej obserwowanych w Polsce batalii wyborczych. W całym sejmowym okręgu wrocławskim PiS osiągnął wynik wyższy od KO, ale obie partie będą mieć remis, jeśli chodzi o liczbę posłów.

226 915 osób, czyli 34,67% wyborców z okręgu wrocławskiego głosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Oznacza to, że PiS z naszego terenu do Sejmu wydeleguje 5 osób. Najlepszy wynik na liście uzyskała Mirosława Stachowiak-Różecka, na którą głosowało 91 236 wrocławian. Ponadto do Sejmu wejdą: Przemysław Czarnecki, Jacek Świat, Paweł Hreniak (dotychczasowy wojewoda dolnośląski) i Agnieszka Soin. W stosunku do wyborów sprzed czterech lat, PiS wyraźnie zwiększył wpływy, bo w 2015 r. miał poparcie 163 323, tj. 31.21% głosujących. Jednocześnie stracił przedstawiciela w Senacie – Jarosław Obremski przegrał w starciu z kandydatami PO i BiS.

Tyle samo posłów, co PiS, będzie mieć Koalicja Obywatelska dzięki poparciu 214 629 osób, czyli 32,8% głosujących. Z listy tego konglomeratu środowisk tworzonego przez: Platformę Obywatelską, .Nowoczesną, Inicjatywę Polską i Zielonych z okręgu wrocławskiego do Sejmu wejdzie wspomniany już Grzegorz Schetyna. Poparło go 66 859 wyborców. Poza tym posłami zostaną: Michał Jaros, Małgorzata Tracz, Sławomir Piechota i Krzysztof Mieszkowski. KO wygrała we wszystkich okręgach senackich. W nowej kadencji wrocławskimi senatorami będą: Alicja Chybicka, Barbara Zdrojewska i Bogdan Zdrojewski – wszyscy z rekomendacji PO.

Na podium wrocławskiej sceny politycznej jest jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej – wracający po 4-letniej absencji do parlamentu. Na SLD w naszym okręgu głosowało 100 843 osoby, tj. 15,41% wyborców. Posłami z ramienia lewicowej koalicji tworzonej przez: Sojusz Lewicy Demokratycznej, Partię Razem i Wiosnę Roberta Biedronia będą: Krzysztof Śmiszek oraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Po jednym mandacie z okręgu wrocławskiego obejmą dwa kolejne ugrupowania łączące w sobie różne środowiska. Konfederację Wolność i Niepodległość poparło wczoraj w okręgu wrocławskim 48 775 osób, tj. 7,45% wyborców. Posłem KWiN został wybrany Krzysztof Tuduj, na którego głosowało 19 617 wrocławian. Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z Kukiz’15 będzie w Sejmie reprezentować Jacek Protasiewicz, na którego głosowało 17 618 osób. Ogółem na PSL postawiło w naszym okręgu 42 269 osób, czyli 6,46% wyborców.

Wybory parlamentarne za nami. Pierwsze posiedzenie Sejmu RP w IX kadencji, odbędzie się najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu (formalnie jest to możliwe do 12 listopada br.). Wybrani posłowie złożą ślubowanie i obejmą mandaty. Na tym samym posiedzeniu, dymisję złoży rząd, a Prezydent RP powierzy misję utworzenia nowej rady ministrów zwycięskiemu ugrupowaniu, jakim jest Prawo i Sprawiedliwość. Realne jest zaprzysiężenie rządu i głosowanie nad wotum zaufania jeszcze przed 11 listopada br.

Weekend jednym dał sukces, innym nie – sportowe podsumowanie weekendu

Poprzedni artykuł

Jedna z najlepszych uczelni Europy wschodniej – Politechnika Wrocławska wysoko notowana w międzynarodowym rankingu

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

2 Komentarze

  1. […] jest pozycja Grzegorza Schetyny. Po kolejnych przegranych przez PO wyborach, ale i po prestiżowej porażce samego lidera PO w starciu z kandydatką PiS Mirosławą Stachowiak-Różecką w niedzielny…, w partii tej mówi się coraz głośniej o potrzebie daleko idących zmian w PO. Bogdan Zdrojewski […]

  2. […] Jak można się domyślać, zastępca prezydenta Jacka Sutryka w swojej wypowiedzi mógł się oprzeć na wynikach październikowych wyborów parlamentarnych. Jego partia, czyli Platforma Obywatelska, uzyskała w samym Wrocławiu wynik lepszy od Prawa i Sprawiedliwości, które już w całym okręgu wrocławskim uzyskało jednak przewagę nad ugrupowaniem, którego reprezentantem jest Sebastian Lorenc. Na marginesie warto przypomnieć, że kandydujący z Wrocławia lider PO Grzegorz Schetyna przegrał na liczbę głosów z kandydatką PiS Mirosławą Stachowiak-Różecką. Informowaliśmy o tym w pierwszych godzinach po wyborach. […]

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.