Policjanci z komisariatu wodnego we Wrocławiu uratowali tonącą w Odrze kobietę. Znajdowała się ona już pod taflą wody, kiedy funkcjonariusz zeskoczył z motorówki, by udzielić pomocy.

Akcja zaczęła się zaraz po tym, jak wcześnie rano policjanci otrzymali informację, że w okolicach Bulwaru Lecha i Marii Kaczyńskich topi się w Odrze najprawdopodobniej kobieta. Natychmiast popłynęli w podane miejsce i rzeczywiście zobaczyli tonącą, która schowała się już pod taflą wody. Jeden z funkcjonariuszy wskoczył do wody, by ją uratować.

Mundurowi udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej. Reanimacja odniosła skutek i kobieta odzyskała funkcje życiowe, zaczęła też komunikować się z policjantami. Na miejsce przybyły też WOPR i Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Wrocławia, którzy pomogli w przetransportowaniu kobiety na brzeg. Została cała i zdrowa przekazana Zespołowi Pogotowia Ratunkowego wezwanego na miejsce zdarzenia.

Do 9 sierpnia 2020 r., najtragiczniejszymi dniami tych wakacji były sobota i niedziela, 25 i 26 lipca. Tylko w ciągu dwóch dni utonęło 17 osób. Z kolei tylko 9 sierpnia życie straciło aż 14.

Pogoda zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi nad wodą, ale niestety część osób zupełnie lekceważy zagrożenia i przecenia swoje możliwości podczas kąpieli. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej do utonięć dochodzi w jeziorach, na drugim miejscu są rzeki, a na trzecim pozostałe akweny wodne w tym morze.

Głównymi przyczynami utonięć są kąpiel w miejscu niestrzeżonym, kąpiel w miejscu zabronionym i po prostu zupełne lekceważenie zagrożeń podczas wypoczynku nad wodą, przecenianie swoich możliwości oraz alkohol. Alkohol przyczynił się do ponad 20% wszystkich utonięć w 2019 roku. W całym 2019 roku utonęło 456 osób!

W ubiegłym roku najwięcej przypadków utonięć odnotowano w przedziale wiekowym:
  • powyżej 50 lat – 216,
  • pomiędzy 31-50 lat – 132,
  • pomiędzy 19–30 lat – 70,
  • pomiędzy 15-18 lat – 19,
  • pomiędzy 8-14 lat – 8,
  • do 7 lat – 2.

Policjanci cały czas apelują o rozwagę, rozsądek i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • dzieci powinny bawić się w wodzie, nawet przy niewielkich płytkich zbiornikach pod stałą opieką dorosłych,
  • nie pływajmy po spożyciu alkoholu,
  • nie skaczmy rozgrzani słońcem do wody. Przed wejściem do wody należy schłodzić wodą nogi, klatkę piersiową, szyję, kark, a unikniemy wstrząsu termicznego,
  • pływając m.in. łódkami, kajakami, pamiętajmy o założeniu kapoku.

Będąc świadkiem tonięcia osoby, przede wszystkim musimy wszcząć alarm, jeśli jest to możliwe – należy powiadomić ratownika, inne osoby będące w pobliżu, które mogą nam pomóc zawiadomić służby. Jeżeli już zdecydujemy się udzielić pomocy osobie tonącej to zawsze w granicach naszych możliwości. Oceńmy sytuację, bo jeśli nie posiada się umiejętności pływania, a tonący jest daleko od brzegu, należy zdać się na pomoc innych osób. Z kolei przy wydarzeniu blisko brzegu, w miarę możliwości możemy skorzystać z ewentualnego sprzętu (koła ratunkowe, liny, kapoki, wiosło). Możemy też podać „solidną” gałąź drzewa, elementy ubrania, np. spodnie, pasek.

Nie zaleca się podawania własnej dłoni, gdyż tonący ma bardzo silny chwyt, co może spowodować utratę równowagi ratującego, np. z pomostu i narazić ratującego na niebezpieczeństwo. Należy również o tym pamiętać, podpływając do osoby tonącej. Po skoku do wody, dopływając do tonącego, cały czas obserwujemy, co się dzieje. Zatrzymując się poza zasięgiem ramion tonącego, staramy się nawiązać z nim kontakt. Najczęściej szok spowodowany tonięciem jest tak duży, że jest to niemożliwe. W takim przypadku należy go obezwładnić i w dalszej kolejności „doholować” do brzegu.

Poprzez: KWP Dolny Śląsk

Już jedziemy Placem Orląt Lwowskich – budowa TAT idzie zgodnie z planem [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Trening i integracja – siatkarze KFC Gwardii Wrocław na zgrupowaniu w Borowicach [VIDEO]

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.