Jeśli w Polsce istnieje „Dolina Krzemowa”, to jest nią Wrocław i Dolny Śląsk – piszą eksperci z fundacji Startup Poland w swoim najnowszym raporcie dotyczącym rozwoju firm technologicznych w Polsce.
To najbardziej prestiżowa i najważniejsza publikacja dotycząca rynku startupowego w naszym kraju. Za pośrednictwem fundacji Startup Poland trafi ona do przedstawicieli firm, inwestorów czy mediów na całym świecie. Raport pt. „The Polish Tech Scene. 5 Years” (Polska Scena Technologiczna. 5 lat) miał swoją premierę 4 grudnia br., podczas konferencji Impact fintech’19 w Katowicach.
Tegoroczny raport przygotowano na podstawie badania, w którym wzięło udział 1235 startupów z całego kraju. Z publikacji wynika, że największe zagęszczenie młodych spółek technologicznych jest właśnie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku (stolice wraz z regionami opisywane są łącznie). Jeden startup przypada u nas na 4,5 tys. mieszkańców. Jeśli w Polsce istnieje Dolina Krzemowa, to właśnie na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu – stwierdzają specjaliści ze Startup Poland.
Dodatkowo dwie wrocławskie uczelnie znalazły się wśród tych, które ze startupami współpracują najlepiej. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła Politechnika Wrocławska, a siódme Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Wyniki raportu Startup Poland jednoznacznie wskazują, że Wrocław to bardzo dobre miejsce do założenia i rozwinięcia firmy technologicznej. Jako miasto nadal chcemy angażować się w budowę ekosystemu startupowego i współtworzyć warunki, w których wielkie biznesowe idee zamienią się w biznesowe sukcesy. W tym kontekście bardzo ważna jest również rola uczelni wyższych i dlatego bardzo cieszę się także z wysokiej oceny dla Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Bardzo ciekawy jest profil technologiczny wrocławskich startupów opisany w raporcie Startup Poland. Najwięcej z nich, bo 25% zajmuje się analityką oraz analizą biznesową. Kolejne kategorie to robotyka i elektronika (19%), przemysł 4.0 (18%), zarządzanie dużą ilością danych – Big Data (18%) oraz Artificial Intelligence i uczenie maszynowe (17%). Według raportu, młode firmy technologiczne z Wrocławia chętnie zatrudniają. Pod tym względem nasze miasto znalazło się na trzecim miejscu w kraju. W 2019 roku wrocławskie startupy najczęściej powiększały zespół o maksymalnie 10 osób.
Wrocław w wypadku analityki, przemysłu 4.0 czy robotyki ma najwyższe wskaźniki w kraju. W zakresie Big Data czy Artificial Intelligence jako miasto jesteśmy na drugim miejscu w Polsce. Widać więc, że nasze startupy tworzą rozwiązania w bardzo istotnych i przyszłościowych dziedzinach – zauważa Magdalena Okulowska, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Raport można pobrać klikając na poniższą grafikę…
Poprzez: um.wroc.pl