Zabieg radykalnej prostatektomii robotycznej, czyli usunięcia prostaty z wykorzystaniem wysoko precyzyjnego systemu robotycznego, to większa szansa na zachowanie sprawności seksualnej oraz uniknięcie zaburzeń trzymania moczu. Pacjenci zakwalifikowani do prostatektomii radykalnej, posiadający skierowanie do szpitala, mogą już dziś zgłaszać się do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu na wykonanie zabiegu jedną z najnowocześniejszych metod leczenia z użyciem robota da Vinci 4-tej generacji. Co najważniejsze dla pacjentów, zabiegi realizowane tą metodą w USK we Wrocławiu są w pełni refundowane przez NFZ, a czas oczekiwania nie przekracza obecnie miesiąca.
Zalety zabiegu prostatektomii radykalnej (usunięcia prostaty) z wykorzystaniem robota
Rak prostaty (rak stercza) to drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. To choroba, która jest wyjątkowo krępująca dla pacjenta, a pytania o sprawność seksualną i popuszczanie moczu nurtują większość panów, którzy stają przed wyborem operacyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Choć priorytetem jest oczywiście wyleczenie choroby, to jakość życia po operacji ma duże znaczenie dla pacjentów. Zabieg prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem systemu robotycznego daje dziś większą szansę na uniknięcie problemów z nietrzymaniem moczu i zachowanie pełnej sprawności seksualnej po takiej operacji.
– Główną zaletą operacji z zastosowaniem robota jest wysoka precyzja, jakiej nie można uzyskać przy żadnej innej technice. Daje ona szansę na w pełni szczelne zespolenie cewki moczowej z szyją pęcherza, mniejsze naruszenie tkanek i w dużej części przypadków zaoszczędzenie pęczków nerwowo-naczyniowych odpowiedzialnych za erekcję – podkreśla dr hab. Bartosz Małkiewicz, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej oraz kierownik Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Chirurgia robotyczna oczywiście nie oznacza, że to robot wykonuje operację. Dzięki temu systemowi chirurg może wykorzystać 4 precyzyjne ramiona robota, których zakończenia wprowadzone przez małe otwory w powłokach brzusznych pozwalają na przeprowadzenie zabiegu z o wiele większą zręcznością i zakresem ruchu niż ludzka ręka czy dotychczas stosowane narzędzia laparoskopowe. Ponadto system wizyjny 3D powiększa pole operacyjne do 15-stu razy i poprawia zdolność chirurga do rozpoznawania i kontrolowania małych naczyń krwionośnych oraz nerwów. Dzięki temu chirurdzy mogą operować trudno dostępne części ciała i dokładniej przyjrzeć się tym miejscom. Ta technika zwykle wiąże się z mniejszym bólem, mniejszą utratą krwi, krótszym pobytem w szpitalu i krótszym czasem rekonwalescencji.
– Dzięki dokładności tego zabiegu osiągany jest wysoki odsetek całkowitego usunięcia choroby, ale co równie ważne, ryzyko wystąpienia powikłań oraz czas rekonwalescencji zostają zmniejszone do minimum. Pacjenci mogą wrócić do domu już w ciągu 1-2 dni po zabiegu – zaznacza dr hab. Bartosz Małkiewicz.
Wybór chirurgii robotycznej jako metody usunięcia raka prostaty zależy od kilku czynników, w tym rodzaju nowotworu, jego umiejscowienia oraz wcześniejszych operacji, jakie przeszedł pacjent.
Co dzieje się po radykalnej prostatektomii z użyciem robota?
Personel szpitala zachęca pacjenta do szybkiej pionizacji i spacerów tuż po operacji, aby wspomóc proces gojenia i zapobiec powstawaniu zakrzepów krwi. Najczęściej dzień, dwa po zabiegu pacjent wraca do domu, a większa aktywność zalecana będzie po około 4 tygodniach. Istotne będzie także w miarę wczesne rozpoczęcie ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz zaraz po zabiegu farmakologiczna stymulacja nerwów odpowiedzialnych za erekcję.
Czy po operacji prostaty za pomocą robota pojawia się problem nietrzymania moczu?
Wysoka precyzyjność chirurgii robotycznej daje szansę na szczelne zespolenie cewki moczowej z szyją pęcherza. Po operacji pacjenci popuszczają mocz, ale ćwiczenia mięśni Kegla mają na celu ich wzmocnienie i uzyskanie kontroli nad oddawaniem moczu. Dane pokazują, że 96-98% pacjentów po operacji robotycznej powraca z czasem do dobrej kontroli nad pęcherzem.
Jaka jest szansa na powrót do życia seksualnego?
Po każdej operacji usunięcia prostaty wystąpienie zaburzeń erekcji jest dość powszechne zarówno w okresie bezpośrednio po zabiegu, jak i w ciągu kilku miesięcy po nim. Niemniej jednak, w przypadku operacji robotycznej trwałe uszkodzenia zdrowych nerwów są rzadkie o ile nerw nie był zajęty przez nowotwór. Powrót do aktywności seksualnej po operacji usunięcia prostaty zaleca się zwykle po około miesiącu od zabiegu. Ważnym krokiem na drodze do pełnej sprawności jest stymulacja nerwów. Istnieje wiele metod i terapii, które mogą wówczas wspomóc poprawę erekcji.
Jak można skorzystać z takiego zabiegu w USK we Wrocławiu?
Zabieg jest w pełni refundowany przez NFZ dlatego wystarczy, że pacjent będzie posiadał skierowanie do szpitala z rozpoznaniem C61 w celu wykonania prostatektomii oraz komplet badań.
Następnie powinien skontaktować się z naszym koordynatorem pod numerem tel. +48 516 844 347 (pon.-pt. w godz. 7.00-14.30) lub wysyłając mail pod adres: [email protected]
Pacjent zostanie umówiony w ciągu kilku dni na wizytę kwalifikacyjną, a sam zabieg z wykorzystaniem robota da Vinci czwartej generacji zostanie przeprowadzony w ciągu około miesiąca.
Jeśli pacjent obawia się operacji z użyciem robota lub ogólnie prostatektomii, warto, żeby podzielił się tymi obawami z naszym specjalistą podczas wizyty kwalifikacyjnej. Lekarz udzieli informacji specyficznych dla danego typu nowotworu, które mogą uspokoić obawy pacjenta oraz wyjaśnić, dlaczego wskazana metoda leczenia jest najlepszym wyborem.
Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej oraz Uniwersyteckie Centrum Urologii zlokalizowane są w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 213.
tel. +48 516 844 347 (pon.-pt. w godz. 7.00-14.30)
Informacja prasowa: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu