Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN utrzymała w mocy karę dyscyplinarną dla Śląska Wrocław w wysokości 1 miliona złotych. Chodzi o głośną sprawę, kiedy na stadion we Wrocławiu nie wpuszczono zorganizowanej grupy kibiców Wisły Kraków.
Władze Śląska liczyły na zmianę decyzji Komisji Dyscyplinarnej, która wcześniej nałożyła na klub rekordową grzywnę. Organ odwoławczy utrzymał jednak tamten wyrok w mocy.
Milion złotych kary dla Śląska za Wisłę! Jest odpowiedź klubu
Dodajmy, że ta sama komisja na inne kluby, które nie wpuszczały „Wiślaków”, nakładała zdecydowanie mniejsze kary w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Milion jest więc kwotą znacznie przewyższającą standardowe kary.
Walkower dla Śląska utrzymany! PZPN nie zmienił wyniku meczu z Wisłą Kraków
Oto pełna treść komunikatu:
„W czwartek w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się posiedzenie Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN. NKO merytorycznie rozpoznała sprawę odpowiedzialności dyscyplinarnej klubu Śląsk Wrocław w związku z niewpuszczeniem zorganizowanej grupy kibiców Wisły Kraków na mecz 24. kolejki Betclic 1. Ligi sezonu 2025/2026. Komisja Dyscyplinarna PZPN za zarzucany czyn wymierzyła klubowi Śląsk Wrocław karę dyscyplinarną – pieniężną w wysokości 1.000.000 zł (jeden milion złotych).
W ocenie Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN doszło do popełnienia deliktu dyscyplinarnego, a zgromadzony w sprawie materiał dowodowy – również ten przedstawiony w toku postępowania przed NKO – pozwala uznać stwierdzone naruszenia za rażące.
W związku z powyższym nie zaistniały przesłanki do obniżenia kary, a tym bardziej do umorzenia postępowania w sprawie. Nałożona kara ma spełniać podwójną funkcję – represyjną wobec obwinionego oraz prewencyjną wobec całego środowiska sportowego. Również w tym aspekcie NKO upatruje uzasadnienia dla wysokości wymierzonej sankcji.”