Pszczołami Wrocław Stoi! Przypomnijmy, że w 2016 r. rada miasta zgodziła się, by we Wrocławiu można było hodować pszczoły w ogródkach, a nawet na dachach bloków. Pasieki pojawiły się już na budynku Urzędu Wojewódzkiego, czy w Teatrze Muzycznym Capitol. Kolejne stanęły m.in. na dachu Wroclavii, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, czy w Pałacu Królewskim Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Powstała nowa inicjatywa, czyli ukwiecanie stolicy Dolnego Śląska. W ramach akcji „Wrocław dla pszczół” mieszkańcy mogą siać łąki kwietne.
— Akcja zaczęła się od zasiania pokazowej łąki na Tarnogaju przy ul. Gazowej. Teren będący nielegalnym parkingiem znalazł zastosowanie zgodne ze swoim przeznaczeniem – będzie kwietną łąką, dającą możliwość relaksu mieszkańcom i pożyteczną dla pszczół — wyjaśnia Dobrosława Binkowska, koordynatorka akcji „Wrocław dla pszczół”.
Środowisko jest dzisiaj dosyć ubogie dla pszczół, owady mają coraz mniej miejsc do zdobywania pokarmu. Pomocne mogą okazać się kwietne łąki. Jedną z nich zasiano już na Tarnogaju. W ostatnich dniach kwietna łąka została zasiana także m.in. na Jagodnie. Do założenia swoich łąk szykują się już mieszkańcy Gaju i Leśnicy.

Nasiona „Pszczeli pożytek” przygotowane przez firmę Saatbau Polska, podzielone na porcje wystarczające do obsiania 2 mkw. ziemi trafiły do 30 zarządów rad osiedli – członków Stowarzyszenia Osiedla dla Wrocławia. Każde opakowanie zawiera 14 gatunków roślin miododajnych, które będą kwitły od 3 tygodni po zasianiu aż do pierwszych przymrozków.
— Mieszkańcy, którzy zechcą posiać „Pszczeli pożytek” w swoim ogródku, na balkonie albo na pobliskim skwerku lub w parku, powinni zgłosić się do właściwej rady osiedla i odebrać paczuszki z nasionami. Można także skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub przez FB. Działamy razem dla wrocławskich pszczół — dodaje Dobrosława Binkowska.
Nasiona do samodzielnego wysiania można także bezpłatnie pobrać ze specjalnego „nasionomatu” przed siedzibą Zarządu Zieleni Miejskiej przy ul. Trzebnickiej 33. Dostępne są w dni powszednie, do wyczerpania zapasów.

Wiesz, jak ważne są pszczoły? Potrafisz je chronić? Chcesz poznać je lepiej?
Dzięki nim wzrastają łąki i rozkwitają kwiaty. Za ich sprawą owocują drzewa. Ich rola w ekosystemie jest kluczowa. Mowa oczywiście o pszczołach i innych owadach zapylających. Gdyby ich zabrakło, świat stanąłby przed obliczem katastrofy ekologicznej. Załamałaby się również produkcja żywności. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw — informuje Greenpeace Polska.
Pszczoły poznacie lepiej w centrum handlowym Magnolia Park, w którym trwa wydarzenie poświęcone tym pożytecznym owadom. Właśnie rozpoczęła się wystawa fotografii, ale to dopiero przedsmak. Majowa akcja składa się bowiem z trzech części.
Niestety, pszczołom potrzebna jest pomoc – szkodzą im toksyczne pestycydy używane w rolnictwie i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. – Jest wiele powodów, aby chronić pszczoły. Są one dla nas bardzo ważne i dlatego powinniśmy je lepiej poznać. W trosce o nie i środowisko zorganizowaliśmy rodzinne wydarzenie edukacyjne, którego głównymi bohaterkami są pszczoły i rośliny miododajne. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ekologią oraz codziennym życiem owadów – zachęca Joanna Sawośko-Duda z Multi Poland, dyrektor centrum handlowego Magnolia Park.
Wydarzenie pod nazwą „Pszczoła, mały superbohater” trwa w Magnolia Park od 10 do 31 maja w godzinach otwarcia centrum. W programie są trzy atrakcje główne: wystawa fotografii, strefa edukacyjna i akcja sprzedażowa z nagrodami.
Wystawa fotografii
Pierwszą częścią wydarzenia jest wystawa zdjęć roślin miododajnych. Fotografie są do obejrzenia na piętrze, w okolicy sklepu Zara. Wystawa będzie dostępna do końca maja. Z kolei żywe rośliny miododajne można będzie zobaczyć w pszczelim ogrodzie, w specjalnej strefie edukacyjnej na parterze.
Strefa edukacyjna
Druga część wydarzenia, dostępna od 11 do 15 maja, to wyjątkowa strefa edukacyjna, a w niej: gigantyczna pszczoła, strój i inne atrybuty pszczelarza oraz wiele ciekawostek z życia owadów. – Mało kto wie, że do wytworzenia zaledwie kilograma miodu pszczoły muszą zebrać nektar pochodzący aż z kilku milionów kwiatów – zauważa Joanna Sawośko-Duda.
– Ciekawostki o pracy i życiu pszczół, a także o tym, jak każdy z nas może im pomóc, prezentowane będą na tablicach edukacyjnych – zapowiada.
Akcja z nagrodami
Trzecią częścią wydarzenia „Pszczoła, mały superbohater” to akcja dla klientów, w której do odebrania za zakupy będą karty podarunkowe i saszetki z mieszkanką nasion do samodzielnego zasadzenia roślin miododajnych. Aby dostać nagrodę, wystarczy w sobotę, 15 maja zrobić zakupy na kwotę 150 zł (na maksymalnie dwóch paragonach) i zgłosić się do punktu wydawania nagród w okolicach sklepu Super-Pharm.
Piotr Krejner