Obszary bliskie metafizyki, kontakt z naturą, obserwacja świata i liczne doświadczenia sprawiły, że w centrum zainteresowań Janusz Motylskiego znalazła się swoista materialno-duchowa rzeczywistość, otwarta na światło, kolor, linię, plamę barwną; na filozoficzne układy odniesień, na przestrzeń i czas, w których dominuje człowiek i przyroda. Człowiek jako istota dążąca do Dobra, Prawdy i Piękna, przyroda jako miejsce ludzkich poszukiwań, zmagań, a czasem upadków…
Janusz Motylski artysta plastyk – ukończył studia na wydziale pedagogiczno-artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Filia w Cieszynie; uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni Alfreda Bierawy (1989). Studia na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu zakończył pracą dyplomową w zakresie Filozofii piękna pod kierunkiem ks. bpa prof. dra hab. Ignacego Deca (2004). Uczeń wrocławskich artystów, m.in.: Krzesłowy Maliszewskiej, Jerzego Rosołowicza, Zbigniewa Paluszaka.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, był współzałożycielem i członkiem Stowarzyszenia Artystów „Nowy Młyn” w Szklarskiej Porębie i „Działań Twórczych – KORKONTOI”. Zakres jego zainteresowań to: rysunek, malarstwo, grafika warsztatowa, tkanina unikatowa, rzeźba, fotografika. Jest laureatem polskich i międzynarodowych nagród oraz wyróżnień w zakresie sztuki, m.in.: Nagrody Marszałka Dolnośląskiego „Za Wybitne Osiągnięcia w Kulturze” oraz medalu „Zasłużony dla Diecezji Legnickiej” za działalność na rzecz kultury i sztuki. Jego prace znajdują się w galeriach sztuki, muzeach i zbiorach prywatnych (m.in.: na Białorusi, w Belgii Czechach, Danii, Francji, Holandii, Niemczech, Japonii, Meksyku, USA, Polsce oraz we Włoszech).
Prace prezentowane na ponad 60 wystawach indywidualnych. Udział w przeszło 150 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie – ostatnio: Międzynarodowe Biennale sztuki w Worpswede (Niemcy) – 2013; Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie – 2013; Galeria ZPAP Na Solnym we Wrocławiu – 2014; Galeria Kordegarda w Warszawie – 2014; Międzynarodowe Biennale Tkaniny Lnianej „Z Krosna do Krosna” w Krośnie – 2014 (WYRÓŻNIENIE); IX, X, XI Międzynarodowe Sympozja Kultur w Starym Sączu – 2014, 2015 i 2016; Galeria ARTfoto w Częstochowie – 2016; Galeria GOK, Olsztyn Jurajski – 2017; Galeria Dworzec Sztuki, Karpacz – 2017; Ogólnopolski Konkurs Malarski – „Moje Tatry, moje Zakopane”, Galeria Miejska – 2017 (WYRÓŻNIENIE); „A my po ESK – Ekspresja, Struktura, Kolor – prezentacja ZPAP Okręg Wrocławski, Muzeum Architektury we Wrocławiu – 2018; WROTA CZASU, Jura Krakowsko-Wieluńska i Karkonosze Góry Olbrzymie, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Wieluń – 2018.