Jeżeli ktoś ma w planach w najbliższym czasie złożyć wniosek o nowy paszport, musi się pospieszyć. Przyjmowanie takowych zostanie zawieszone od 8 do 13 listopada we wszystkich miejscach w Polsce. Jaka jest przyczyna i co się zmieni?
Już wkrótce oficjalnie w życie wejdzie nowa ustawa o dokumentach paszportowych. Uruchomiony zostanie także Rejestr Dokumentów Paszportowych. Co oznacza to w praktyce? Wraz z nadchodzącymi zmianami przede wszystkim nie trzeba już będzie wypełniać papierowych wniosków. Generować je będą na miejscu urzędnicy paszportowi, a obywatel będzie musiał jedynie złożyć swój podpis za pomocą urządzenia służącego do pobierania ręcznego podpisu cyfrowego. Posiadacze paszportów będą mogli już niedługo elektronicznie weryfikować ich ważność, zgłaszać ich utratę powodującą unieważnienie dokumentu, czy sprawdzać dane przetwarzane w rejestrze.
Kolejną ważną zmianą będzie obniżenie granicy wiekowej, od której wydawane będą paszporty ważne przez 10 lat. Już niedługo takowy dokument będzie mógł otrzymać każdy kto ma skończone 12 lat (lub więcej oczywiście). Osoby małoletnie zyskają też możliwość szybkiego otrzymania tymczasowego paszportu. Warunkiem będą odpowiedni ważne okoliczności. Przez takowe rozumiemy konieczność zapewnienia im opieki, kontynuację nauki czy rozwój umiejętności indywidualnych. Tymczasowy dokument przysługiwać będzie także osobom w podróży, które go w jej trakcie utraciły, a granicę przekroczą na podstawie dowodu osobistego. Ale tylko wtedy, jeżeli utracony paszport nadal był ważny.
Co do okresu wstrzymania przyjmowania wniosków, wydane będą mogły zostać wówczas tylko paszporty tymczasowe. Jednak i to tylko w bardzo szczególnie uzasadnionych przypadkach.
tekst: Bartosz Królikowski