Komary to bolączka mieszkańców Wrocławia, a szczególnie tych, którzy mieszkają w pobliżu Odry. Każdego roku pojawiają się różne głosy i opinie dotyczące sposobów odkomarzania, a także ich skuteczności. Magistrat poinformował jakie działania planuje podjąć w tym roku.

1700 ha metodą agrolotniczą – tereny zielone wzdłuż rzek, 360 ha metodą naziemną – parki i zieleńce, a dodatkowo 350 ha kompleksowego odkomarzania w dolinie Bystrzycy. Ponadto 50 zarybianych zbiorników i akcja rozdawania lawendy. To zapowiedź miasta wobec działań jakie chce podjąć podczas tegorocznej akcji odkomarzania.

Wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów ma już ponad 20 lat

Specyficzne warunki klimatyczne Wrocławia, ukształtowania terenu, czy obecność wielu zbiorników wodnych, stwarzają dogodne środowisko dla rozwoju populacji komarów we Wrocławiu i są naturalnym stymulantem ich rozwoju.

W związku z powyższym już ponad 20 lat temu, we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym, został uruchomiony Wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów. Podstawą funkcjonowania Programu jest stały monitoring dynamiki rozwoju lokalnej populacji komarów i potencjalnych miejsc rozwojowych na terenach zielonych należących do Wrocławia. Zespół, który tego dokonuje, pracuje w terenie od początku marca do końca października. Na podstawie sporządzonych raportów wyznaczane są miejsca wymagające przeprowadzenia oprysków.

– Mamy zmapowanych około 250 potencjalnych miejsc rozwoju komarów. Ustalana jest wielkość populacji owadów i podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu określonych zabiegów. Zespół ustala również ilości i dawki preparatu – informuje Monika Kaliwoda z Wydziału Srodowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta.

Działania prowadzone będą przy użyciu:
 • preparatu biologicznego, który działa wybiórczo na larwy komarów rozwijające się w wodzie; zabiegi mogą być prowadzone w każdych warunkach atmosferycznych, są bezpieczne dla życia ludzi i przyjazne środowisku, preparat jest aplikowany do wody.
 • preparatami chemicznymi, przy użyciu minimalnej dawki, aby była skuteczna przy ograniczaniu dorosłych osobników, a tym samym pozwoliła na zachowanie jak największej ilości pozostałych owadów, a w szczególności pszczół

W przypadku zabiegów z wykorzystaniem środków chemicznych działania  mogą być prowadzone w określonych warunkach – wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy mamy największą aktywność komarów, wiatr poniżej 4m/s, brak opadów minimum 24 godziny i  temperaturę powietrza do 24 stopni Celsjusza. Preparat jest aplikowany w miejscach, gdzie gromadzą się owady (trawa, krzewy).

Tegoroczne zarybianie wiosenne podzielone zostało na 2 etapy.

Ważnym elementem działań redukujących populację komarów w mieście jest zarybianie zbiorników wodnych – odbywa się ono wiosną i jesienią, obejmuje łącznie ok. 50 zbiorników wodnych, gdzie trafia młody narybek, który żywi się larwami komarów.

– W pierwszym etapie zarybiono 10 zbiorników wodnych, m.in.: zbiorniki w Parku Szczytnickim, Fosę Miejską, Staw Pawłowicki oraz staw na terenie Arboretum Uniwersytetu Przyrodniczego. W drugim etapie, na początku maja, zarybiono 15 kolejnych. Do zbiorników trafią liny, karasie, karpie koi, płocie i wzdręgi – dodaje Monika Kaliwoda.

Miasto będzie rozdawało sadzonki lawendy

– Każdy z nas może ograniczyć liczbę komarów w swoim otoczeniu. Chcemy wyjść do mieszkańców z katalogiem dobrych praktyk, aby byli świadomi, co komary przyciąga i jak mogą chronić się przed nimi jeszcze skuteczniej. Zapach ma ogromne znaczenie w świecie owadów, dlatego ważne jest, aby otaczać się roślinami odstraszającymi komary. W najbliższy weekend, w pawilonach ESK, we wrocławskich parkach chcemy zacząć akcję edukacyjną dla mieszkańców #Komar Nie Siada! W jej trakcie będziemy rozdawać sadzonki lawendy i informować jak można przyłączyć się do działania ograniczającego uciążliwość komarów w mieście. Przy okazji tej akcji będzie można również pozbyć się drobnych odpadów, towarzyszyć nam bowiem będą SZOPy, czyli Samochody Zbierające Odpady Problemowe – mówi Jessica Wolska-Myszko z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Szczegóły akcji #Komar Nie Siada!: TUTAJ!

Ulotki i plakaty trafią m.in. do działkowców, informacje pojawią się też na ekranach w MPK, czy w budynkach urzędu. 

Dobre praktyki:
 • Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób umożliwiający jej gromadzenie np. moskitierą lub wymieniaj w nich wodę 2 razy w tygodniu, wykorzystując ją do podlewania roślin.
 • Wodę w pojemnikach gospodarstwa domowego wymieniaj systematycznie co 3-4 dni, zwłaszcza w miesiącach letnich.
 • Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. puszki, butelki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne odwróć do góry dnem). Pozbądź się starych opon (woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10 000 komarów).
 • Systematycznie czyść rynny z liści i gruzu, aby woda mogła swobodnie spływać.
 • Czyść basen, zamontuj filtry, a gdy nie będzie już potrzebny, opróżnij go i zabezpiecz. 
 • Zarybiaj ozdobne oczka wodne i stawy drobnymi rybkami, które będą zjadały pojawiające się larwy.
 • W oczkach wodnych, jeśli nie ma ryb, zamontuj urządzenia, które będą utrzymywały stałą cyrkulację wody.
  Piotr Krejner

Pszczoły to nieodłączna wizytówka Wrocławia – mieszkańcy sieją łąki kwietne, a w Magnolia Park czeka na Was wystawa

Poprzedni artykuł

4 Afgańczyków ukrytych pomiędzy klimatyzatorami w naczepie tira! Wpadli we Wrocławiu

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.