Do Komendanta Wojewódzkiego we Wrocławiu wpłynęła korespondencja z podziękowaniami od mieszkańca gminy Kobierzyce, któremu policjanci pomogli odzyskać blisko 90 tys. złotych utraconych w wyniku oszustwa na giełdzie kryptowalut. Mężczyzna został zmanipulowany przez przestępców, podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej. 

Na początku grudnia br., do Komisariatu Policji w Kobierzycach zgłosił się 69-latek, który poinformował funkcjonariuszy o tym, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustwa na giełdzie kryptowalut. Policjanci ustalili, iż mężczyzna zachęcony internetową reklamą szybkiego zysku, wypełnił i wysłał formularz zgłoszeniowy. Później zadzwonił do niego mężczyzna mówiący ze wschodnim akcentem, który to podał się za konsultanta platformy inwestycyjnej i zaproponował pomoc w inwestowaniu na giełdzie kryptowalut.

69-latek został poinstruowany, gdzie i w jaki sposób ma założyć konto na platformie inwestycyjnej, a po przelaniu ustalonej kwoty „konsultant” zapewnił, że w jego imieniu będzie inwestował jego pieniądze. Jednocześnie został poinformowany o konieczności zainstalowania aplikacji AnyDesk do zdalnego dostępu pulpitu jego komputera.

W ten właśnie sposób, oszuści, uzyskali dostęp do jego danych osobowych oraz przechwycili login i hasło do konta bankowości internetowej.

Aby uwiarygodnić swoją działalność „inwestycyjną” oraz wypracowywane zyski, „konsultanci” spreparowali stronę internetową, do której dostęp miał poszkodowany.

Kolejne rozmowy z „konsultantem” dotyczyły już wypracowanego zysku i konieczności dalszej inwestycji pod warunkiem wpłaty kolejnych kwot pieniędzy.

Dzięki wzmożonej i wielogodzinnej pracy operacyjnej policjantów z Kobierzyc odzyskano aż 90 tys. złotych z całej puli „zainwestowanych” przez poszkodowanego pieniędzy – informuje sierżant. sztabowy Rafał Jarząb.

Wdzięczny mężczyzna przesłał korespondencję z serdecznymi podziękowaniami dla wszystkich funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Kobierzycach zaangażowanych w sprawę, których treść zamieszczamy poniżej.

Mając na uwadze tą i inne tego typu sytuacje, policjanci apelują o rozwagę oraz rozsądek, a także przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci Internet. Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon, komunikator tekstowy lub, jak w tym przypadku, kliknięciu w reklamę zamieszczoną w sieci. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu i zalogowanie na konto bankowe. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo!

Sytuacja na siedmiu największych rynkach mieszkaniowych – raport na koniec 2021 roku

Poprzedni artykuł

Specjalistyczny sprzęt do badania noworodków trafił na Koszarową

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.