Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o przyjęciu przez rząd ustawy o obronie ojczyzny. Projekt zakłada m.in. szybszy wzrost nakładów obronnych w odniesieniu do PKB, nowe źródła ich finansowania, możliwość nabywania sprzętu przez wojsko w drodze leasingu, a co najważniejsze zwiększenie liczebności armii.
Ustawa ma doprowadzić do zwiększenia liczebności Wojska Polskiego. Konkretna liczba ma być określana w programie rozwoju sił zbrojnych. Zapowiadając projekt Jarosław Kaczyński oraz Mariusz Błaszczak mówili o 300-tysięcznej armii, w tym liczących 250 tys. żołnierzy wojskach operacyjnych i 50-tysięcznych WOT.
Ustawa dotyczy gruntownych zmian jeżeli chodzi o siły zbrojne. To projekt, który zbuduje fundament do rozwoju wojska. Liczniejsze wojsko i wyposażone w nowoczesny sprzęt – mówił Mariusz Błaszczak.
Nowe rozwiązania zakładają także wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną.
Projekt przewiduje także wiele rozwiązań mających uatrakcyjnić służbę. Wśród benefitów warto nadmienić dodatki dla żołnierzy o dłuższym stażu służby, a także poprawę jej warunków dla podchorążych. Zadeklarowano również zmiany zasad awansu dla szeregowych i podoficerów.
Stosujemy metody zachęcające do służby w Wojsku Polskim. Chcemy, aby jak najwiecej Polaków było przeszkolonych. Nie przywracamy obowiązkowego poboru. Natomiast będziemy realizować kolejne projekty zachęcające do różnych form służby wojskowej – deklarował szef MON podczas konferencji.
Wicepremier J. #Kaczyński: Ustawa trafi do #Sejm na możliwie najbliższym posiedzeniu, aby sprawnie została uchwalona. #ObronaOjczyzny pic.twitter.com/Y3TMEYAq2Y
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) February 22, 2022
Projekt zakłada m.in. wzrost udziału wydatków obronnych w PKB w 2023 do 2,3 proc., a w 2026 już do 2,5 proc. Wzrost ma być finansowany z utworzonego w tym celu w banku BGK Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz przychodów ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego.