Marcin Chludziński nie będzie już dłużej dowodził miedziowym koncernem w skutek decyzji rady nadzorczej KGHM Polska Miedź SA. Ze stanowiskiem pożegnał się także wiceprezes Jerzy Paluchniak odpowiedzialny za aktywa zagraniczne koncernu.
Marcin Chludziński był prezesem KGHM od 2018 roku. Trudno powiedzieć, żeby jego kadencja była nieudanym okresem. Jak wskazują nawet ostatnie dane, zysk netto Grupy Kapitałowej KGHM w pierwszym półroczu 2022 r. wyniósł 4,18 mld zł. W tym samym okresie zeszłego roku było to nieco ponad 3,72 mld zł. Produkcja miedzi płatnej w GK KGHM wyniosła w pierwszej połowie tego roku 378 tys. ton. W czerwcu br. prezes Marcin Chludziński oraz pozostali członkowie zarządu uzyskali absolutorium za wyniki spółki w roku 2021.
KGHM w lutym tego roku podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce, a w lipcu do Państwowej Agencji Atomistyki trafił pierwszy w Polsce wniosek dotyczący wdrożenia małych reaktorów modułowych (SMR). Uruchomienie pierwszych reaktorów KGHM planowane jest na rok 2029 – deklarował jeszcze dwa miesiące temu odwołany dzisiaj prezes zarządu KGHM Marcin Chludziński.
Jak podało Radio Wrocław członek rady nadzorczej i szef Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” Józef Czyczerski uznał, że odwołanie Marcina Chludzińskiego z funkcji prezesa KGHM jest obarczone poważnym błędem prawnym. Przewodniczący związku zawodowego, jako reprezentant z załogi w Radzie Nadzorczej, nie był skutecznie powiadomiony o posiedzeniu, na którym dotychczasowy prezes koncernu został odwołany – informuje rozgłośnia.
AKTUALIZACJA: 11.10.2022 – 17:30
Obowiązki prezesa pełni obecnie, powołany we wrześniu br. w skład zarządu KGHM, Tomasz Zdzikot, wiceprezes zarządu ds. rozwoju. Wcześniej był prezesem Poczty Polskiej, a obecnie przez niektóre media jest postrzegany jako kandydat na stanowisko szefa miedziowego koncernu. Należy przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu doszło do zmian w składzie rady nadzorczej spółki, gdzie wymieniono dwóch jej członków.
Nieoficjalnie podano, że podstawą prawną do odwołania Marcina Chludzińskiego stał się § 5 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. 2018 poz. 757).