Już w czerwcu 2019 r. wrocławski ratusz ogłaszał przetarg na zatrzymanie destrukcji gmachu Narodowego Forum Muzyki, o czym informowaliśmy w naszym portalu. Kulturalna wizytówka stolicy Dolnego Śląska podejmuje wykonawców i słuchaczy prestiżowych wydarzeń od ponad czterech lat. Gmach ten jednak jest coraz bardziej narażony na nacisk wód gruntowych na jego żelbetową konstrukcję.

Problem dotyczy szczególnie parkingu podziemnego w sektorze łączącym garaż z podziemiem NFM. Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na obsługę urządzeń obniżających parcie hydrostatyczne wód gruntowych na płytę żelbetową i pozostałe elementy żelbetowej konstrukcji Narodowego Forum Muzyki. Podmiot ma również non-stop prowadzić monitoring stabilności obiektu.

W specyfikacji szczegółowych warunków zamówienia napisano m.in., że: degradacja w szczególności polega na pojawianiu się zarysowań na konstrukcji żelbetowej obiektu, głównie płycie fundamentowej parkingu podziemnego jak i ścianach szczelinowych, pojawianiu się przesiąków poprzez rysy, postępującej deformacji obiektu. Oferent musi zaproponować miastu powstrzymanie tego procesu.

Według specjalistycznego portalu infoarchitektura.pl już na etapie projektowania i budowania NFM, wiadomo było, że zjawiska ze sfery gospodarki wodnej będą znacząco komplikować zarówno przebieg inwestycji, jak i funkcjonowanie instytucji. W 2015 r. przedstawiciel firmy wykonawczej mówił wprost, że Narodowe Forum Muzyki nie dość, że leży on koło fosy miejskiej, to jeszcze woda, która jest spiętrzana w pobliskiej elektrowni wodnej na Odrze, poprzez grunty kieruje się właśnie w stronę Forum.

Odpowiedzią na ten złożony problem było opracowanie i wdrożenie systemu monitorowania poziomu ciśnienia hydrostatycznego pod płytami fundamentowymi i odpompowywania nadmiaru wody. Jak napisano we wspomnianym portalu eksperckim opracowany system choć skuteczny, wymaga stałej kontroli pod kątem obecności części stałych w odpompowywanej wodzie. Ich obecność, oznaczałaby, że pompy nie tylko odpompowują wodę, ale też podbierają grunt spod budynku. Gdyby tak się stało, w przeciągu 2-3 lat budynek „wisiałby w powietrzu”.

Budowa obiektu kosztowała ok. 360 mln zł, z czego ponad 142 mln zł było dotacją z Unii Europejskiej. Narodowe Forum Muzyki udostępniono muzykom i miłośnikom muzyki w 2015 r. Umowa z wybraną w przetargu firmą zostanie podpisana na dwanaście miesięcy.

Na rolkach po Wrocławiu – szykuje się nowa impreza

Poprzedni artykuł

Kibice we Wrocławiu oglądali tylko trzy sety – za nami mecz Wrocławia z Kluczborkiem [VIDEO]

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.