Samorząd terytorialny przed nowym wyzwaniem – impulsy inwestycyjne, jakich dotąd nie było. Na te tematy premier, ministrowie, samorządowcy i finansiści rozmawiali podczas prezentacji programu Polski Ład dla Samorządu. Mateusz Morawiecki przyjął także honorowe obywatelstwo Kamieńca Ząbkowickiego i wizytował główne inwestycje prowadzone w tej gminie.

Program dnia szefa rządu był bardzo napięty, ale spędził na Dolnym Śląsku, a konkretnie w Kamieńcu Ząbkowickim, które od 1 stycznia br. jest miastem, ponad cztery godziny. Prezentacje programów, bezpośrednie rozmowy z samorządowcami, briefingi dla mediów i przegląd „placu budowy”, jakim jest gmina goszcząca wojewódzkie spotkanie samorządowe wypełniły szczelnie ten czas. Premierowi towarzyszyli ministrowie: Michał Dworczyk – szef Kancelarii Premiera, Krzysztof Kubów – szef Gabinetu Politycznego Premiera, Sebastian Skuza – wiceminister finansów, Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu oraz wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek. Wszystko odbyło się wczoraj, co sygnalizowaliśmy w serwisie video naszego portalu.

Pierwszym akcentem dnia była konferencja poświęcona przedstawieniu założeń rządowego programu Polski Ład dla Samorządu. Premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister finansów prof. Sebastian Skuza przekazali ponad 150-osobowej reprezentacji samorządowców z Dolnego Śląska i za pośrednictwem mediów wszystkim samorządom w Polsce, szczegóły systemowych rozwiązań, jakie rząd wdrożyć zamierza jeszcze w tym roku, aby stabilizować kondycję finansową jednostek samorządu terytorialnego. Dalszym etapem ma być wprowadzenie do przepisów ustawowych zasad, na podstawie których gminy, powiaty i województwa będą uzyskiwać znacząco wyższe, niż dotąd, dochody oraz wspomaganie rządowe. Oba kierunki mają dać lokalnym wspólnotom korzystne warunki do utrzymywania potrzebnych funkcji społecznych, ale też umożliwiać podejmowanie inwestycji w zakresie infrastruktury komunalnej.

W skali kraju, wg danych ministerstwa finansów, mimo pandemii samorządy zrealizowały dochody planowane sprzed pandemii, a rok 2020 udało się zamknąć nadwyżką budżetową w wysokości 5,7 mld zł. Jak zapewnili przedstawiciele rządu w 2022 r. samorządy osiągną dochody z PIT, CIT i subwencji ogólnej na poziomie ok. 146 mld zł. Dochody będą wyższe o 4,3% od prognozowanych. Uwzględniając środki inwestycyjne z Funduszu Polskiego Ładu wzrost dochodów samorządów wyniesie 9,6%. Obala to hipotezy o rzekomych „stratach”, jakie miałyby ponieść gminy, powiaty czy województwa po wejściu w życie obniżki podatków, jaką zapowiada rząd od 2022 r.

Na zakończenie tej konferencji, jaką prowadził minister Michał Dworczyk, był też czas na zadawanie pytań, z czego korzystali obecni na spotkaniu włodarze. Głos zabrał m.in. marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz kilku innych samorządowców. Bezpośrednich pytań nie zabrakło także już po zakończeniu oficjalnej części konferencji.

Na dziedzińcu Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim odbyła się także druga ważna merytoryczna konferencja. Jej tematem była wstępna ocena realizacji rządowego Programu Inwestycji Samorządowych. Przedsięwzięcie to jest prowadzone przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Głos zabrali premier Mateusz Morawiecki oraz prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Kilka dni temu zakończył się bowiem pilotażowy nabór wniosków samorządów wszystkich szczebli. Wpłynęło ponad 8 tys. aplikacji, co wskazuje na wysokie zainteresowanie samorządów tym mechanizmem finansowy. Wartość alokacji środków w tym naborze wynosi 20 mld zł, a w zależności od typu wniosku dofinansowanie może wynieść nawet 95% wartości inwestycji. Szef rządu i szefowa banku zgodnie deklarowali, iż jeszcze w tym roku ogłoszony będzie kolejny nabór wniosków w ramach tego programu.

Odwiedziny premiera Mateusza Morawieckiego w Kamieńcu Ząbkowickim była nie tylko spotkaniem regionalnym, ale także miała wymiar dotyczący tej właśnie gminy. Szef rządu odwiedził tę miejscowość po raz drugi. Poprzednia obecność, nieco ponad rok temu, co relacjonowaliśmy w naszym serwisie, wiązała się między innymi z zapowiedzią nadania praw miejskich, a wczorajsza była już wizytą w nowym od 1 stycznia br. mieście. Samorząd zdecydował tym razem o nadaniu prezesowi Rady Ministrów Mateuszowi Morawieckiemu honorowego obywatelstwa Kamieńca Ząbkowickiego. Kameralna ceremonia (ze względu na limity pandemiczne) odbyła się we wnętrzu Pałacu Marianny Orańskiej. Przewodnicząca Rady Miejskiej Bernadeta Chodasewicz, burmistrz Marcin Czerniec oraz grupa radnych wręczyli premierowi akt wyróżnienia. W odpowiedzi Mateusz Morawiecki wyraził wdzięczność za ten gest i zapewnił, że Kamieniec Ząbkowicki pozostanie ważnym dla niego osobiście miejscem.

Na trasie wizyty znalazły się następnie dwa ważne – z punktu widzenia kamienieckiej społeczności – punkty. Pierwszym był teren planowanej budowy gigantycznego zbiornika retencyjnego w rejonie dawnej wsi Pilce. O tym projekcie informowaliśmy w naszym serwisie video. Inwestycja, jeśli zostanie podjęta, będzie mieć wartość ok. 1 mld zł. Po raz pierwszy w planach rządowych pojawiła się po Powodzi Tysiąclecia z 1997 r. Instalacja chronić ma przed skutkami nadmiernych opadów obszar tak rozległy, iż sięga nawet po Wrocław. Jednocześnie może stanowić zasób wody w sytuacjach niedostatku deszczu i ponadto ma być wyposażony w moduł elektrowni wodnej. Może też stanowić sezonowo przestrzeń rekreacji i wypoczynku. Premier widział także postęp prac przy budowaniu rozległej sieci kanalizacji sanitarnej w obrębie miasta. Inwestycja o wartości ok. 12 mln zł realizowana jest dzięki wsparciu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, co sygnalizowaliśmy w naszym materiale video.

Drugim odwiedzonym miejscem jest budowany w Kamieńcu Ząbkowickim plenerowy kompleks sportowo-rekreacyjny. O tym przedsięwzięciu również informowaliśmy w naszym serwisie video.  Obiekt ma być oddany do użytku jeszcze w tym roku i jest zespołem boisk, urządzeń do aktywnego wypoczynku i placów zabaw.

Z tego miejsca premier Mateusz Morawiecki, minister Michał Dworczyk i burmistrz Marcin Czerniec odbyli także briefing dla mediów, po którym szef rządu śmigłowcem udał się na serię kolejnych spotkań w rejonie Podhala.

Talent z Olympicu Wrocław przenosi się do Miedzi Legnica

Poprzedni artykuł

Blisko miliard złotych na budowę elektroenergetycznych autostrad na Dolnym Śląsku

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.