Dolny ŚląskPolityka dla LudziWideo/Galerie

Prawie 200 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla samorządów subregionu sudeckiego – gminy, powiaty i województwo będą realizować projekty potrzebne mieszkańcom [VIDEO]

0

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na projekty do samorządów w subregionie sudeckim trafiło prawie 200 mln zł. O decyzjach w tej sprawie i przydziale środków mówił dzisiaj minister Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkał się z samorządowcami w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.

Środki z pierwszej i drugiej tury Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przeznaczone są m.in. na budowę dróg i chodników, remont żłobków, szkół i przedszkoli, rewitalizację zabytków, modernizację obiektów leczniczych i sportowych. W drugim tegorocznym rozdaniu beneficjentami funduszu są m.in. powiaty dzierżoniowski, kłodzki, ząbkowicki, świdnicki, wałbrzyski, a także województwo dolnośląskie realizujące projekty na obszarze południowym województwa.

Podczas briefingu prasowego szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odniósł się do nierzetelnych informacji pojawiających się w związku z przyznawaniem środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Chciałbym ustosunkować się do zarzutów, które ostatnio pojawiły się wśród opinii publicznej dotyczące rzekomo niesprawiedliwego podziału środków i wskazujące, że promesy przyznane zostały jedynie gminom związanym z Prawem i Sprawiedliwością.

Chciałbym zaznaczyć, że wśród beneficjentów programu są także gminy i miasta, których włodarze wspierają polityków opozycji – mówił minister Michał Dworczyk i dodał: Uważam, że w trakcie kryzysu spowodowanego pandemią powinniśmy starać się współpracować ponad podziałami, na rzecz regionu i jego rozwoju.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów. Drugi etap RFIL to w skali całego kraju 6 mld zł na inwestycje ważne dla mieszkańców. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Województwo dolnośląskie otrzymało w sumie ponad 700 milionów złotych, o czym była mowa w trakcie briefingu transmitowanym w mediach społecznościowych wojewody dolnośląskiego.

Fundusz jest ogromnym wsparciem dla samorządów południa Dolnego Śląska. Wszystkie gminy i powiaty, ale także województwo, znalazły się w kręgu wsparcia RFIL, dzięki czemu udało się złagodzić skutki ubytków w przychodach jednostek samorządu, ale też utrzymać aktywność inwestycyjną – mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko. Zobacz nasze video.

Minister Michał Dworczyk przekazał również informację o opublikowaniu przetargu na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami koncepcji programowej, dotyczącego budowy obwodnicy Złotego Stoku. Docelowo wybudowany będzie w ciągu drogi krajowe 46 nowy odcinek drogi tzw. klasy „GP” (głównej ruchu przyspieszonego). Głównym celem budowy obwodnicy Złotego Stoku jest wyprowadzenie z tej miejscowości ruchu tranzytowego, prowadzącego od Opola w kierunku Kotliny Kłodzkiej. Ma to zdecydowanie podnieść poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego w rejonie Złotego Stoku. Poprawi się także dostępność do bazy turystycznej w regionie.

Środki przekazane samorządom przeznaczone są na inwestycje lokalne, które są inwestycjami strategicznymi szczególnie dla lokalnych społeczności. Otrzymane wsparcie umożliwi jednakowy rozwój wszystkim samorządom województwa dolnośląskiego – podsumował podczas briefingu wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Prawie 300 hektarów terenów inwestycyjnych, usługowych oraz mieszkaniowych – przejęcie dwóch ulic połączy Syców z ekspresową S8

Poprzedni artykuł

Zbiórka na rzecz podopiecznych Domu Powstańców Warszawskich – dołącz, jeśli możesz

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.