Pracownicy wrocławskich Domów Pomocy Społecznej grożą miastu strajkiem. Podkreślają, że domagają się poprawy warunków pracy. Wśród żądań pracowników DPS-u znajdują się między innymi wynoszące 1000 złotych podwyżki zarówno dla opiekunów i pokojowych.
Opiekunowie medyczni z wrocławskich DPS-ów spór rozpoczęli już 24 maja. Jeśli nie dojdą do porozumienia z dyrekcją Miejskiego Centrum Usług Socjalnych i władzami Wrocławia zakończy się on strajkiem.
Związkowcy zarzucają braki – zarówno w sprzęcie, jak i w personelu – co odbija się na stanie zdrowie pracowników opieki społecznej. Pracownicy socjalni skarżą się bowiem na problemy ze stawami i kręgosłupem.
Co pracownicy wrocławskich DPS-ów wskazują w swoich żądaniach?
- 1000 złotych podwyżki dla opiekunów i pokojowych,
- 10 proc. premii za pracę w okrojonym składzie,
- zwiększenie ilości wyposażenia i jakości sprzętu (łóżka elektryczne, pościel)
- gwarancję zatrudnienia nowych pracowników.
Czym są DPS-y?
Na terenie Wrocławia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje opiekę w trzynastu DPS-ach. To właśnie w nich pomoc mogą otrzymać osoby niezdolnego do samodzielnego funkcjonowania lub takie, które wymagają całodobowej opieki ze względu ma wiek, chorobę, bądź inne niepełnosprawności.
Do DPS-ów trafiają głównie alkoholicy, którzy kolokwialnie mówiąc chlali, chleją i chlać będą. DPSy w niczym nie przypominają „domów spokojnej starości”, bądź ośrodków dla osób niepełnosprawnych.