W przestrzeni jednego z mieszkań na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej zaprezentowana zostanie wystawa, której założenia od początku opierały się na stworzeniu kameralnej, osobistej sytuacji, w której odbiorca styka się z bardzo wrażliwymi i tajemniczymi konstruktami jakimi są pamięć i pustka.

W 1958 roku oddano osiedle, które we Wrocławiu stało się miejscem odradzania się życia kulturalnego, artystycznego oraz towarzyskiego. Spotykano się w kawiarni Stylowej czy restauracji KDM. W Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki czytano gazety, a w galeriach BWA Wrocław i pod Moną Lizą tworzyła się nowa wizja sztuki młodego Wrocławia. Nocą plac rozświetlały systematycznie pojawiające się neony.

Po ponad 60 latach od powstania Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, znalazła tu swoje miejsce również galeria SIC!, której zainteresowania krążą wokół mediów jakim są szkło i ceramika oraz zagadnień jak transparentność, kruchość czy widzialność. I to właśnie przeźroczystość, transparentność oraz przenikanie stają się inspiracją do zastanowienia się nad sposobem odbierania rzeczywistości materialnej, teraźniejszości w której istniejemy oraz naszego współczesnego świata w odniesieniu do interpretacji przeszłości. Tym samym BWA Wrocław podejmuje dialog z założeniami architektonicznymi i urbanistycznymi osiedla, którego autorem był zespół pod przewodnictwem Romana Tunikowskiego.

Wystawa poświęcona zostanie próbie określenia relacji między kondycją funkcjonowania lokalnej społeczności, a obecną oceną wizualności tej części miasta. Odnosząc się do historii i obszarów badań podejmowanych przez kuratorki projektu, takich jak: mieszkanie, sąsiedztwo, wspólnota, tożsamość, wrażenie, konflikt, obecność, przenikanie, wystawa przewiduje także szereg działań zewnętrznych, skupiających się na badaniu kontekstów społecznych oraz związanych z obecną funkcją placu.

Filip, informacja prasowa
foto: materiały prasowe

Gmina Syców odebrała promesę na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych

Poprzedni artykuł

Bilet roczny za 365 zł rozwiązaniem dla wrocławskiej komunikacji?

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.