Po kilku miesiącach przerwy w działalności, oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Strzelinie, znów przyjmują pacjentki i opiekują się noworodkami.

– Jesteśmy oddziałem I stopnia referencyjności, a więc dedykowanym pacjentkom, których ciąże nie są zagrożone, a rozwiązanie nie następuje przed 37. tygodniem – wyjaśnia Artur Wysocki, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Strzelinie.

Oddział dysponuje 15 łóżkami położniczymi oraz dwiema salami porodowymi. Aktualnie, w związku z trwającą epidemią wirusa SARS-CoV-2, w placówce nie odbywają się porody rodzinne, nie ma też odwiedzin. Docelowo jednak będzie można rodzić z osobą towarzyszącą, planowane jest też otwarcie szkoły rodzenia.

Kolejnych 15 łóżek znajduje się w części ginekologicznej, która zajmuje się przede wszystkim diagnostyką krwawień, krwotoków i stanów zapalnych, jak również leczeniem zachowawczym i operacyjnym m.in. endometriozy, niepłodności, mięśniaków macicy, torbieli, obniżeniem pochwy z nietrzymaniem moczu, wypadaniem macicy oraz schorzeń szyjki macicy i sromu.

Przy szpitalu funkcjonuje poradnia ginekologiczno-położnicza, w której w każdą środę (w godz. 13.00-16.00) odbywają się kwalifikacje pacjentek ze skierowaniami na zabiegi cesarskiego cięcia oraz zabiegi ginekologiczne.

W strzelińskiej placówce działa także specjalistyczny oddział opieki nad noworodkami. – Posiadamy inkubatory, aparaty USG i RTG do diagnostyki oraz stanowisko do wentylacji mechanicznejmówi Piotr Jankowski, kierownik Oddziału Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Strzelinie.

Przypomnijmy, że dawne Strzelińskie Centrum Medyczne od 1 stycznia 2021 r. jest częścią Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Piotr Krejner

Ptasia grypa we Wrocławiu. Które obszary są zagrożone?

Poprzedni artykuł

Zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. Miał 99 lat.

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.