Przedwojenne poniemieckie druki aktów urodzenia i pokwitowań wynagrodzeń znaleziono na strychu pod dachówkami. Niezwykłego odkrycia dokonali pracownicy remontujący zabytkowy budynek dawnej apteki na kampusie Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 7.

Plik dokumentów pochodzących z przedwojennego Breslau, zachowanych w bardzo dobrym stanie, znaleźli w czasie prac remontowych robotnicy budowlani. Niewypełnione druki aktów urodzenia i pokwitowań odbioru wynagrodzeń pochodzące z początku XX wieku, pisane jeszcze ozdobnym gotykiem, przez sto lat przeleżały w budynku dawnej apteki. Odkryto je w trakcie prac rozbiórkowych na dachu.

Ściągając poszycie dachu, zobaczyliśmy, że pod dachówkami leżą papiery, przysypane cienką warstwą gruzu, niczym niezabezpieczone, bardzo stare pochodzące jeszcze z Breslau – mówi pracownik firmy budowlanej Rafał Pawlik, który znalazł dokumenty. Pisane gotykiem dokumenty to głównie egzemplarze aktów urodzenia, z kwestionariuszem kilkunastu szczegółowych pytań dotyczących między innymi pochodzenia rodziców, języka ojczystego, stanu cywilnego, wykonywanego zawodu czy wyznania. Po wypełnieniu druki miały trafić do Urzędu Statystycznego w Berlinie.

W budynku, w którym odnaleziono dokumenty, jeszcze kilka lat temu mieściła się apteka szpitala uniwersyteckiego. Przed wojną swoją siedzibę miała tu najprawdopodobniej administracja, co potwierdzałoby jeszcze ostatnie odkrycie.  Jak cały kompleks kliniczny, budynek ten powstał pod koniec XIX wieku. Na pięciohektarowej działce między dzisiejszymi ulicami Tytusa Chałubińskiego, Jana Mikulicza-Radeckiego, Ludwika Pasteura i Marii Skłodowskiej-Curie. Autorem koncepcji budowy szpitali klinicznych był Ludwig von Tiedemann, który podobny kompleks zaprojektował w Halle. Szczegółowy plan przygotował Joseph Waldhausen.

Znalezienie tych dokumentów z początku XX wieku to dla nas wielka niespodzianka i zarazem prezent. Dzieje się to bowiem akurat w momencie, gdy intensyfikujemy nasze działania związane z powołaniem do życia dużego muzeum Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ma ono zintegrować rozproszone jednostki i stworzyć jedno muzeum historyczne, pokazujące wspaniałą historię naszej uczelni powołanej jeszcze w 1811 roku. Ostatnie historyczne znalezisko z pewnością zasili zbiory naszego muzeum — tłumaczy prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem UMW prof. Tomasz Zatoński.

Po remoncie, który ma zakończyć się późną wiosną 2022 roku, budynek dawnej apteki zyska drugie życie i w zabytkowych wnętrzach będzie pełnił funkcję dydaktyczną. Jest to drugi projekt rozwoju dydaktyki w Centrum Symulacji Medycznej, w ramach którego będą tu szkoleni lekarze-chirurdzy. Celem projektu finansowanego przez UE jest poprawa jakości kształcenia lekarzy chirurgów w ramach dwóch kursów: kursu urazowego, za który będzie odpowiadać dr. Piotr Kolęda oraz kursu laparoskopowego pod kierownictwem prof. Dariusza Patkowskiego. Tego rodzaju międzynarodowe kursy Centrum Symulacji Medycznej przeprowadza już teraz, ale nowe pomieszczenia zdecydowanie te możliwości zwiększą.

Pewnie i zgodnie z planem – wygrana eWinner Gwardii na wyjeździe

Poprzedni artykuł

Platforma współpracy WPT i 3M – działanie dla rozwoju innowacji

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.