Mamy 34 151 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Podczas dzisiejszej konferencji ministra zdrowia i premiera ogłoszono nowe obostrzenia . Będą obowiązywały tydzień przed świętami i tydzień po nich. Znamy szczegóły!

Potrzebujemy narodowej solidarności. Apeluję do opozycji, nie zaogniajcie sytuacji. Nie można kpić z tego, że robimy szpitale tymczasowe – powiedział premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował także, żeby święta spędzić w wąskim gronie. Natomiast minister zdrowia, który zapowiedział nowe obostrzenia stwierdził także, że trzecia fala będzie zdecydowanie trudniejsza niż wyzwanie, z którym zmagaliśmy się podczas jesieni. W jego ocenie w kolejnych tygodniach będą pojawiały się informacje o dalszych wzrostach zakażeń i kolejnych napływach chorych do szpitali. Od 15.03 zapowiedziano zwiększenie bazy łóżek i respiratorów o 8,3 tys.

Niestety ewolucja wirusa i pojawienie się mutacji brytyjskiej działa nie tylko w kierunku większej zakażalności, ale też większej liczby hospitalizacji. W szczycie 2. fali obłożenie łóżek było rzędu 23 tys., teraz jest ich już 27 tysięcy. – tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia od 27 marca
  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych zostaną zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą dostępne, zakaz dotyczy tylko sprzedaży detalicznej.
  • W sklepach do 100m2 obowiązywać będzie zasada jednej osoby na 15m2. W placówkach handlowych powyżej 100m2 będzie obowiązywała zasada 20m2 na jedną osobę.
  • Maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości 1,5 metra w miejscach kultu religijnego.
  • Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne zostaną zamknięte.
  • Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki, będzie zapewniona opieka dla dzieci medyków i służb porządkowych.
  • Działalność obiektów sportowych ograniczona tylko do sportu zawodowego.

    Wszystkie dotychczasowe obostrzenia będą nadal obowiązywały.
Premier: Zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia

Polska znajduje się w najgorszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Mamy zajętych 75% łóżek i 75% łóżek respiratorowych. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, w której nie będziemy mogli w prawidłowy sposób leczyć naszych pacjentów. – ostrzega premier Mateusz Morawiecki

W ciągu doby wykonano ponad 102,5 tys. testów.

Podobnie jak wczoraj, najgorsze wiadomości pochodzą z województwa śląskiego. Tam odnotowano 5430 nowych przypadków. Niewiele mniej przypadków w województwie mazowieckim 5104. Podium zamyka województwo wielkopolskie 3334, a za nim małopolskiego 2919 nowych, potwierdzonych przypadków. W naszym regionie mamy 2680 nowych przypadków.

Dodajmy, że od dziś wszystkie osoby powyżej 60 roku życia mogą zapisywać się na szczepienia. Tylko wczoraj w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zaszczepiono 1018 osób. Łącznie zaszczepiono tam już ponad 60 tys. osób. W skali kraju zaszczepiono już ponad 5 mln osób.

Piotr Krejner

Márk Tamás: „Sousa sprawia wrażenie człowieka, który wie, co chce osiągnąć”

Poprzedni artykuł

Komunikat prof. Simona ponownie w MPK

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.