Jak co roku 15 listopada to wyjątkowy dzień w kalendarzu dla Uniwersytetu Wrocławskiego. Bo nie ma zajęć? To też, ale o wiele ważniejsze jest dlaczego ich nie ma. Bowiem to właśnie tego dnia UWr ma swoje święto. Dokładnie 320 lat temu we Wrocławiu powstała pierwsza uczelnia wyższa, która po przyłączeniu miasta do Polski przekształciła się w znany dziś uniwersytet.
Choć polska historia UWr rozpoczęła się 21 października 1945 roku, uczelnia swoje święto obchodzi 15 listopada. Wszakże pierwsza uczelnia wyższa we Wrocławiu, czyli Akademia Leopoldyńska, powstała tego dnia w 1702 roku z inicjatywy cesarza Leopolda I Habsburga. Co prawda dokument powołujący ją do życia podpisał już 1 października rok wcześniej, ale oficjalna inauguracja miała miejsce w imieniny władcy w budynku dawnego zamku cesarskiego we Wrocławiu (niezachowanego do dziś). W 1811 roku przeniesiono tam także Uniwersytet Viadrina z Frankfurtu nad Odrą. Za to po II wojnie światowej trafił on w polskie ręce i tak się zaczęła historia uczelni jaką widzimy dziś. Choć nie w 100%, bo w 1945 roku UWr było administracyjnie połączone z Politechniką Wrocławską.
Co roku 15 listopada odbywają się wszelkie poświęcone temu świętu uroczystości, w tym główna w Auli Leopoldyńskiej. Studenci mogą cieszyć się dniem wolnym od zajęć, a w tym roku przy okazji także wielką imprezą Otrzęsin UWr w Hali Orbita. Sam uniwersytet nie przegapił także okazji, by na swoich portalach w social media podzielić się niezwykłym zdjęciem. Fotografia ta została wykonana 15 listopada 1945 roku. Przedstawia ona osoby, które wzięły udział w pierwszym w historii wykładzie na polskim UWr, poprowadzonym przez profesora Kazimierza Idaszewskiego (specjalista w dziedzinie elektrochemii i budowy maszyn elektrycznych).