W ostatni dzień stycznia w Sycowie na Dolnym Śląsku odbył się po raz osiemnasty Ogólnopolski Koncert Charytatywny na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie. Wydarzenie to można było oglądać online – transmisję udostępnialiśmy w naszym serwisie społecznościowym.

Ten szczególny dzień rozpoczął się uroczystą Mszą św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie. Liturgii, transmitowanej w TVP Polonia, przewodniczył ksiądz biskup Łukasz Buzun – sufragan diecezji kaliskiej. Homilia, którą wygłosił, ksiądz Leszek Kryża – dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, poruszyła serca wiernych. Ta niedzielna msza poświęcona jest pamięci i wsparciu Rodaków żyjących na Wschodzie. Żeby ich zrozumieć trzeba dotknąć ich historii, każdej z osobna, a są to historie niezwykłe. Oni potrzebują naszego wsparcia, solidarności i modlitwy. Polska pamięta! Pamięta o Polakach na Wschodzie – mówił kaznodzieja. Po liturgii mszalnej przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i dyplomacji złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża św. Jana Pawła II, który zawsze okazywał swoją miłość i wielki szacunek do Ojczyzny.

Zapowiadany w naszym portalu tegoroczny Koncert Charytatywny odbył się w sycowskim Centrum Kultury. Bez udziału publiczności, ale transmitowany online, miał szansę zagościć w domach wszystkich rodaków, nawet na dalekiej Syberii, Rosji, Kamczatce i Czukotce, tysiące kilometrów od Sycowa, ale też na Ukrainie i Białorusi.

 

Organizatorzy wydarzenia – burmistrz Sycowa Dariusz Maniak oraz konsul generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek – powitali gości honorowych: Ministra Andrzeja Derę z Kancelarii Prezydenta RP, ministra Jana Dziedziczaka z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, europoseł Beatę Kempę oraz starostę oleśnickiego Sławomira Kapicę.

Nawet przez chwilę nie pomyśleliśmy, że koncert może się nie odbyć. Mamy styczeń, mamy koncert – zapewnił burmistrz Sycowa Dariusz Maniak, podkreślając także jak wiele osób, instytucji i działań łączy się i jednoczy z Rodakami na Wschodzie.

Symboliczną składkę, przekażemy w tym roku na cel pomocy – pomocy tym, którzy są w bardzo trudnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa i stracili swoich najbliższych – wyznał konsul generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek. Minister Andrzej Dera w serdecznych słowach podkreślił: Kolejny już raz mały Syców robi wielkie dzieła na rzecz pomocy Rodakom na Wschodzie. Kiedy mamy w naszym sercu Polskę, to nie ma granic i myślę, że ten koncert to pokaże. Minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą mówił, że Idea koncertów w Sycowie jest ideą znakomitą, z której przykład mogą brać inne miejsca w naszej Ojczyźnie. To są przede wszystkim trzy bardzo istotne elementy, które współtworzą to osiemnaste już spotkanie – pomoc Rodakom na Wschodzie; nasza pamięć o Rodakach, która jest świadectwem, jakie dajemy o Polsce i budowaniem dobrej opinii o naszym kraju; pokazanie polskiego dziedzictwa naszemu współczesnemu pokoleniu. Europoseł Beata Kempa swoim przemówieniem uczyniła wstęp do kolejnej części koncertu: Warto się łączyć. Dzisiaj czynimy most, który łączy nas w tym pięknym dziele pomocy. To jest nasz most tożsamości i my ten most dzisiaj otwieramy, i przez ten most chcemy się z Wami, Kochani Polacy, gdziekolwiek jesteście, łączyć. „Czyż mogłoby żyć i rozwijać się drzewo pozbawione korzeni? Nie. Jesteście tam, Polacy, za wschodnią granicą, naszymi najlepszymi korzeniami”.

Podczas 18. Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie widzowie mogli obejrzeć wspomnienia fotograficzne oraz wideo z poprzednich edycji tego wydarzenia. Poruszający był film z 2004 roku, kiedy to odbył się I Koncert Charytatywny w Sycowie, zainicjowany przez konsula Krzysztofa Świderka. W tym roku można było wysłuchać utworów śpiewanych przez wokalistki z zespołu ASSOL, zespół wokalny SCALA oraz Polską Grupę Artystyczną BENE z Warszawy, ale również przez zespoły z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Swe pozdrowienia przekazali duchowni, księża i biskupi, którzy w poprzednich edycjach gościli w Sycowie oraz prezes organizacji polonijnej i zespoły ukraińskie, co było wyrazem tęsknoty Polaków za Ojczyzną.

Na zakończenie koncertu odśpiewano pieśń „Barka”, którą konsul generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek zadedykował wszystkim służbom medycznym, lekarzom, służbom zabezpieczenia, wszystkim którzy przyczyniają się abyśmy mogli zdrowo żyć, a przede wszystkim abyśmy mogli przetrwać ten bardzo trudny okres pandemii. Patronat honorowy nad 18. Ogólnopolskim Koncertem Charytatywnym w Sycowie objęli marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Wśród patronów medialnych wydarzenia był portal WrocławskieFakty.pl

 

Nadal trwa zbiórka pieniędzy dla naszych Rodaków na Wschodzie.

Na portalu Zrzutka.pl  do 7 lutego 2021 r. można przekazywać pomoc.

https://zrzutka.pl/b523pm

Można się już wybrać na spacer – jest nowy bulwar nad Odrą

Poprzedni artykuł

Rok 2020 pod znakiem inwestorów indywidualnych – wzrost o ponad 50%

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.