Blisko WrocławiaWiadomościWideo/Galerie

„Polska jest tam, gdzie są Polacy” – dobre przesłanie z Sycowa dla Polaków na Wschodzie [VIDEO]

1

Polska to nie kilka kresek na mapie, które Stalin namalował w Jałcie. Polska to 38 milionów biało czerwonych serc bijących w kraju i ok. 20 milionów poza granicami ojczyzny. To właśnie między innymi dla tych, którzy do kraju wrócić nie mogą, zorganizowany został 17. ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie – Syców 2020.

Podobnie jak wielu mieszkańców Sycowa, jak i wielu gości, którzy przybyli w minioną sobotę do Sycowa, jesteśmy pod mocnym wrażeniem energii wszystkich, którzy zaangażowali się w tę jakże cenną inicjatywę. Trzeba tu jasno powiedzieć, że przez siedemnaście ostatnich lat, wraz z każdym corocznym wydarzeniem dedykowanym naszym Rodakom za wschodnią granicą, w patriotycznym duchu wychowywały się całe pokolenia mieszkańców Sycowa.

Burmistrz Sycowa Dariusz Maniak podkreśla ten walor wydarzenia i nie ukrywa satysfakcji, tak wielu znakomitych gości przybywa co roku do miasta, aby włączyć się w przebieg wydarzenia. Wiele ciepłych uczuć i słów wdzięczności za tę niecodzienną formę więzi z Polakami akcentuje Konsul Generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list napisany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, w którym napisał m.in.: „Polska jest tam, gdzie są Polacy”.  Wszyscy zapewniają, że w przyszłości, także będą sycowską inicjatywę wspierać. Zobacz nasze video.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście Sycowa nie kryli dumy z polskości i wzruszenia, że Polakom pomagają. Jedną z inicjatyw, która pokazuje, że patriotyzm jest obecny, także wśród dzisiejszej młodzieży jest akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w której młodzi ludzie z Dolnego Śląska dbają o pamięć zmarłych kresowiaków.

Mieszkańcy Sycowa otworzyli serca dla Polaków na Wschodzie, często na wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej, już po raz siedemnasty. Takie działania pokazują, że więcej nas Polaków łączy, niż nas dzieli.

Dariusz Nowakowski

Nowe Żerniki i Port Popowice – wrocławskie osiedla na miarę XXI wieku [FOTO]

Poprzedni artykuł

Chcieli ukraść „na pożyczkę” – gościnne „występy” dwóch oszustów

Następny artykuł

Możesz także polubić

1 Treść komentarza

  1. […] Na tegoroczny koncert zapraszają burmistrz Sycowa Dariusz Maniak, konsul generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek oraz marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Ubiegłoroczną edycję tego wydarzenia relacjonowaliśmy w serwisie video naszego portalu. […]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.