Z inicjatywy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki (w formule zdalnej) odbyło się pierwsze spotkanie zespołu doradców i ekspertów ds. opracowania systemowych rozwiązań dla gospodarki odpadami w Polsce.

Resort wskazał członków zespołu doradczego, na wniosek przedsiębiorców zostali powołani eksperci z organizacji pozarządowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało wyłonienie w styczniu podgrup tematycznych, m.in. w zakresie recyklingu, odpadów komunalnych, wypracowania modelu rozszerzonej odpowiedzialności przedsiębiorców, właściwości gleby czy bazy BDO.

Naszym celem jest walka z szarą strefą – zapewnił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Wyzwaniem dla naszego zespołu doradców i ekspertów są luki inwestycyjne w branży odpadów i recyklingu. Tym bardziej cieszę się, że widzę w zespole ekspertów przedstawiciela recyklerów, prezesa Stowarzyszenia „Polski Recykling” Szymona Dziaka-Czekana – podkreślił wiceminister.

Eksperci są zgodni, że ograniczenie produkcji odpadów i prawidłowy recykling stanowią remedium na rosnący problem zaśmiecenia. Branża recyklingu pozytywnie ocenia powołanie grupy, oczekujemy dialogu z ministerstwem i współpracy z innymi organizacjami – ocenił po spotkaniu prezes Stowarzyszenia Polski Recykling Szymon Dziak-Czekan. W gospodarce odpadami całymi latami narastały nieprawidłowości, z którymi dziś możemy i powinniśmy walczyć. To zredukuje koszty zagospodarowania odpadów, co wkrótce odczują też obywatele, płacąc mniej za wywóz śmieci – podkreślił ekspert.

Stowarzyszenie „Polski Recykling” zarekomenduje ministrowi ekspertów z dziedziny recyklingu różnych frakcji odpadów. Co więcej, na podstawie danych z Komendy Głównej Straży Pożarnej recyklerzy opracują ekspertyzę wskazującą problemy związane z pożarami odpadów. Wstępne dane z Komendy Głównej Straży Pożarnej pokazują, że pożary występują przede wszystkim na wysypiskach i w nielegalnych magazynach odpadów. To oznacza, że firmy, które nie posiadają instalacji do recyklingu, nielegalnie pozbywają się odpadów – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”.

Wnioskujemy o zwolnienie z obowiązku zabezpieczenia roszczeń recyklerów, u których przez 24 miesiące nie dochodziło do pożarów. Uważamy, że rozsądne jest zniesienie obowiązku kaucji dla przedsiębiorców dbających o najwyższe standardy przetwarzania odpadów i zasady bezpieczeństwa. Bezpośrednio obniży to koszty recyklingu śmieci, a docelowo ceny za odbiór odpadów od gmin – posumował Szymon Dziak-Czekan.

  • Kolejne spotkanie zespołu doradców i ekspertów ds. opracowania systemowych rozwiązań dla gospodarki odpadami w Polsce zaplanowano na styczeń 2021 roku.
Poprzez: Stowarzyszenie „Polski Recykling” / PAP MediaRoom

Foto - ikona: pixabay.com

Paczkomatowe monstrum – problem jest wielki [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Zwierzę zostało uratowane – właściciel pijany i agresywny

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.