„Jeżeli przejmiemy odpowiedzialność za państwo, to nie zabetonujemy ani kilometra żadnej polskiej rzeki. Czas skończyć z hydrodziaderstwem, czas patrzeć na rzeki i środowisko, jako na zasób, który musimy traktować z szacunkiem. Walczymy o to, by nasze dzieci miały wodę, czyste powietrze i czystą ziemię” – mówił Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni podczas konferencji prasowej nad Odrą we Wrocławiu w ramach Mobilnej Konwencji Partyjnej.
Szymon Hołownia podkreślił, że sprawy zielonej energii i środowiska będą fundamentem jego ugrupowania w przyszłym rządzie. „Nie wejdziemy do żadnego rządu, jeżeli osoba odpowiedzialna za kwestie klimatu nie będzie miała rangi zielonego wicepremiera. Przeniesiemy nadzór nad rzekami z ministerstwa infrastruktury do ministerstwa właściwego dla spraw środowiska. Doprowadzimy do tego, że w Polsce wreszcie zacznie działać system realnie monitorujący jakość wód, aby ludzie mogli czuć się bezpiecznie” – mówił Szymon Hołownia.
Szymon Hołownia przypomniał, że za tydzień mija 100 dni od momentu, w którym w Odrze znaleziono śnięte ryby. „Wstępny raport Instytutu Ochrony Środowiska, rządowej instytucji mówi wprost, że do katastrofy doprowadził zrzut za mocno zasolonych wód z odpadów pokopalnianych. Jesteśmy prawdopodobnie w przededniu kolejnej akcji polskiego rządu, który chce zmiany norm zasolenia. Mamy do czynienia z pacjentem, który z powodu nadmiaru spożywanej soli przychodzi do lekarza z potężnym nadciśnieniem, a lekarz na receptę wypisuje mu kolejne 2 kg soli” – mówił Szymon Hołownia.
Podczas konferencji prasowej przedstawiono również „kandydatów na kandydatów” Polski 2050 Szymona Hołowni w najbliższych wyborach parlamentarnych w okręgach wyborczych na Dolnym Śląsku. Są to: Michał Kobosko, pełniący w partii funkcję I wiceprzewodniczącego oraz Izabela Bodnar, Zenon Madej, Jan Wojtowicz, Grzegorz Stankiewicz, Magdalena Ziubrak.
„Widzimy Wrocław i Dolny Śląsk jako region o zróżnicowanej gospodarce, o wielkiej sile społecznej, jeden z najszybciej rozwijających się regionów Polski. Chcielibyśmy, żeby Dolny Śląsk był przykładem dla całej Polski, żebyśmy wszyscy mogli mówić, że jesteśmy dumni z tempa rozwoju naszych regionów. Wrocław jest bogaty swoja różnorodnością. To jednocześnie wielki wyzwanie, by pogodzić oczekiwania i nadzieje. Jestem przekonany, że z naszymi planami, ambicjami i determinacją jesteśmy w stanie to zrobić bardzo dużo” – mówił Michał Kobosko, pierwszy wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni.
Zenon Madej podkreślił, że jako poseł chce przeciwdziałać „otumanianiu polskiego społeczeństwa i polskich dzieci i młodzieży, poprzez takie ustawy jak #lexCzarnek, a zdaniem Grzegorza Stankiewicza nie może być tak, że dzieci mają w tygodniu dwie lekcje religii, a jedną geografii, historii, czy matematyki. W swoim działaniach politycznych Izabela Bodnar chce skupić się na pomocy polskim przedsiębiorcom, małym i średnim firmom, firmom rodzinnym, Jan Wójtowicz na wykluczeniu komunikacyjnym, a Magdalena Ziubrak na aktywizacji zawodowej kobiet.
Okręg wrocławski
Michał Kobosko – dziennikarz prasowy i działacz polityczny. Zastępca redaktora naczelnego oraz redaktor naczelny miesięcznika „Forbes”, „Newsweek Polska”, „Dziennik Polska-Europa-Świat”, p.o.redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej”. W 2020 zasiadł w sztabie Szymona Hołowni w wyborach prezydenckich i został jego pełnomocnikiem wyborczym. We wrześniu 2020 został ogłoszony przewodniczącym partii Polska 2050 Szymona Hołowni. 27 marca 2022 przeszedł na funkcję I wiceprzewodniczącego partii.
Izabela Bodnar – prezeska Fundacji Wroc ma Moc; Radna Osiedla Oporów we Wrocławiu. Z zawodu ekonomistka, ukończyła Akademię Ekonomiczną oraz Wyższą Szkołę Bankową. Przez 20 lat pracowała na kierowniczych stanowiskach w polskich i zagranicznych korporacjach. Przez 12 lat w Centrali francuskiego Credit Agricole jako Manager, a następnie Dyrektor kilku Departamentów. W lutym tego roku powołała Fundację Wroc ma Moc, której jest prezesem. Fundacja działa w 3 obszarach: pomocy humanitarnej, ekologii oraz integracji społecznej.
Okręg wałbrzyski
Zenon Madej – przedsiębiorca, ekonomista; specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie reedukacji zawodowej dorosłych oraz kreatywnych metod nauczania dla dzieci i młodzieży, animator biznesu. Trener nowoczesnych metod nauczania matematyki, robotyki dla dzieci i młodzieży. Pełnomocnik w okręgu wałbrzyskim oraz koordynator Regionu Dolnośląskiego Partii Polska 2050 Szymona Hołowni.
Magdalena Ziubrak – specjalistka ds. wdrożeń. Magister socjologii. Zdobywczyni nagrody Prezesa Seleny Krzysztofa Domareckiego – II miejsce w kategorii Innowator Roku 2017. W Stowarzyszeniu Polska 2050 przewodnicząca zarządu dolnośląskiego, koordynator wolontariatu i wojewódzki akcji „#POZNAJMY SIĘ” i #StądJesteśmy w powiatach Dolnego Śląska.
Okręg legnicki
Jan Wojtowicz – społecznik, radny powiatu polkowickiego, wicestarosta powiatu polkowickiego. Przez blisko 10 lat pracownik samorządowej jednostki kultury. W samorządzie odpowiada za wdrożenie alternatywnych form mobilności miejskiej takich, jak: system roweru miejskiego oraz rozbudowa systemu transportu publicznego ukierunkowanego na rozwiązania niskoemisyjne, budowę ścieżek rowerowych oraz wdrażanie systemów odnawialnych źródeł energii do obiektów m.in. oświatowych.
Grzegorz Stankiewicz – przedsiębiorca i menedżer, z dużym doświadczeniem zawodowym. Z wykształcenia politolog. Od 2021 działa w Polsce 2050, najpierw przewodniczący Stowarzyszenia w Jeleniej Górze, obecnie pełnomocnik partii Polska 2050 Szymona Hołowni na okręg nr 1 Legnica/Jelenia Góra.